Rasmussen hazudott, visszaléptették a Tour-tól

Visszahívta a versenyből a Tour de France országúti kerékpáros körversenyen biztosan vezető dán Michael Rasmussent csapata, a Rabobank a versenyből, mert a klasszis júniusban nem jelent meg több doppingvizsgálaton - jelentette szerda éjjel a L'Équipe című francia sportújság.

A hazugságra úgy derült fény, hogy egy korábbi kerekes Davide Cassani, aki jelenleg a RAI olasz televízió szakértője, jelezte, a Dolomitokban látta edzeni Rasmussent, amikor az saját állítása szerint Közép-Amerikában tartózkodott. Theo De Rooy, a Rabobank vezetője rákérdezett erre a dán kerekesnél, aki elismerte, hogy nem mondott igazat.

Szereplése amúgy is nagy vihart kavart, mivel a napokban kiderült, a nemzetközi szövetség (UCI) tavaly és idén június 29-én, míg a Dán Doppingellenes Ügynökség (ADD) április 6-án és június 21-én figyelmeztette őt annak nyomán, hogy nem közölte tartózkodási helyét, így nem lehetett doppingellenőrzésnek alávetni. Rasmussen a múlt héten közölte: mexikói nőt vett feleségül, és sokat tréningezik a közép-amerikai országban, ezért nem tudja előre megmondani három hónapos lebontásban, hol lesz megtalálható.

A rendőrség az éjszaka ki akarta hallgatni Rasmussent, de már nem találta a szállodájában. A csapat által elfoglalt szobákat ugyanakkor átkutatták a hatóságok.

Az eset ellenére a Rabobank csapat folytatja szereplését a Tour de France-on. "Rasmussen kivételével valamennyi versenyzőnk ott lesz a mai rajtnál" - jelentette ki Erik Breukink, a holland istálló sportigazgatója.

A Tour szervezői bejelentették, hogy a csütörtöki 17. szakaszon, a Pau és Castelsarrasin közötti 188,5 km-en senki sem viselheti az éllovasnak járó sárga trikót. Így a szerdán összetettben második, csütörtökre éllovassá előlépett spanyol Alberto Contador is csak csapata, a Discovery Channel kék-fekete mezében teker majd.

Rasmussen: vége a karrieremnek

Dühösen és kétségbeesetten reagált a kizárását követő médiaoffenzívára Michael Rasmussen. "Elegem van. Tudom, hogy vége a karrieremnek, s ez óriási csapás a számomra. Fogalmam sincs, mihez kezdjek, kihez forduljak. A rabobankos csapattársaim is összeomlottak" - nyilatkozta az éllovasként kiálló versenyző az Algemeen Dagblad című dán napilapnak.

"A Tour meghalt"

A francia sajtó felemásan reagált Rasmussen visszaléptetésére. "A Tour meghalt, a szervezőknek azonnal le kell állítaniuk a viadalt. A kerekesparádéból vicckaraván lett. Ha a rendezők meg akarják menteni a sportágat, akkor néhány évre beszüntetik a viadalt, hogy kisöpörjék ezeket a drogossá vált versenyzőket" - írja a Libération című újság.

A L'Equipe úgy véli, hogy a sorscsapások kiváló alkalmat teremtenek a szervezőknek arra, hogy megtisztítsák a Tourt. Utóbbi állásponton van Francois Fillon francia miniszterelnök is: "Óriási károsodást szenvedett a Tour arculata, ugyanakkor itt a lehetőség, hogy fontos reformok lépjenek életbe."

Christian Prudhomme versenyigazgató szerint nem lehet kigúnyolni a viadalt azzal, hogy büntetlenül hagyják a vétkeseket, Jean-Francois Lamour, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) alelnöke viszont minden eddiginél drasztikusabb lépést javasolt: "A kerékpársportot törölni kell az olimpia műsoráról."

Koerts is kipakolt

Beismerte doppingolását Jan Koerts, a hollandok korábbi profi kerékpárosa. "Használtam tiltott szereket, és nem bántam meg. Mindenki eljut egy pontra a pályafutásában, amikor döntenie kell, hogy belenyugszik-e a kudarcba, vagy csinálja azt, amit a többiek. Én az utóbbit választottam" - mondta a 37 éves volt versenyző, aki 1992 és 2005 között a Festina, a Rabobank és a Cofidis csapat színeiben tekert. Koerts karrierje során egy szakaszt nyert meg a Vuelta spanyol körversenyen, 2001-ben pedig holland bajnok volt.

(forrás: MTI)

 

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.