Kezelik a Líbiából kiszabadult bolgár ápolónőket

A nyolc és fél év fogság után kedden Líbiában kiszabadult öt bolgár ápolónő és a palesztin orvos pszichológiai állapota a tengeralattjárók hosszú ideig, rossz körülmények között, zárt helyen tartózkodó személyzetének lelkiállapotához hasonlít" - mondta Sztojan Tonev, az őket kezelő katonai kórház igazgatója a BTA bolgár hírügynökségnek. Zdravko Georgievet, az egyik ápolónő férjét, aki 2004-ig szintén börtönben volt, és kedden tért vissza velük Líbiából, magas vérnyomással és szívpanaszokkal kezelik - mondta el az igazgató.

A bolgár társadalom ünnepi hangulatát a politikai és üzleti elit önünneplése sem zavarhatta meg. Georgi Parvanov államfő ez alkalomból beszédet intézett a bolgárokhoz. Ő és mások is, az ügy befejezését Bulgária EU-belépéséhez hasonlították. Az üzleti élet kihasználta reklámalkalmat. A Standart bulvárlap kiadója fejenként 10 ezer levát adott a szabadultaknak (kb. 1 millió 680 ezer Ft), az egyik mobiltelefon-társaság pedig egy-egy lakást ajándékozott nekik. A bolgár főügyész bejelentette: folytatják az eljárást a bolgárok líbiai rendőrségi kínzói ellen.

Bulgária bejelentette elengedik Líbia 45 millió dollárnyi adósságát. Nem tudni azonban, része-e ez az összesen 460 millió dolláros váltságdíjnak. Az al-Dzsazira katari központú arab hírtévé angol nyelvű internetes honlapja idézi al-Hadzsudzs palesztin orvost, aki kifejezte mélységes kiábrándulását az arab országok viselkedése miatt.

Eközben a HIV-fertőzött líbiai gyerekek családjai a bolgár ápolók újbóli letartóztatását követelik. A családok által kiadott közleményt a Reuters adta közre. Az Interpolnak kellene újra letartóztatnia a gyermekek szándékos megfertőzésével vádolt öt bolgár ápolónőt és a bolgár állampolgársághoz jutott palesztin orvost, és le kellene tölteniük életfogytig tartó börtönbüntetésüket - követelték. A líbiai kormány pedig szakítsa meg kapcsolatait Bulgáriával, toloncolja ki az összes Líbiában tartózkodó bolgár állampolgárt, és ne kössön a továbbiakban üzletet bolgár cégekkel. A családok úgy vélik: a gyermekek megfertőzése része a muzulmán világ, ezen belül a Líbia aláásására irányuló nyugati törekvéseknek.

Az ápolónőkkel hazatért Zdravko Georgiev beszámolt a brit BBC-nek az általa átélt rettenetes évekről. Elmondta, a Szahara mélyén dolgozott, amikor megtudta, hogy feleségét Krisztiana Valcsevát és társait börtönbe vetették. Visszatért Bengáziba, ahol őt is lefogták és két évig egy 1,9-szer 3 méteres cellában raboskodott ötödmagával - kábítószer-kereskedőkkel és gyilkosokkal. "Öt évig csak ülve tudtam aludni" - mondta el. Rendszeresen kínozták, négy fogát kiverték a vallatók. De ez semmi ahhoz képest, hogy a nővéreket elektrosokkal kényszeríttették vallomásra - állította a gyerekorvos. "Kínozták őket, és állatként bántak velük" - mondta. 2004-ben felmentették az AIDS-fertőzés vádja alól és a letöltött időt "beszámították" valutaspekulációs koholt bűneiért. Georgiev nem kapott kiutazási engedélyt, a bolgár követségen élt, nem dolgozhatott orvosként sem. Hetente egyszer meglátogathatta a nővéreket, ő vásárolt be nekik. "Sok ember Tripoliban ismer engem, s nincs semmi bajom velük. Nem hiszik el ezt a tébolyult vádat, és valóban jók voltak hozzám." Georgiev szerint kormánya rosszul és késlekedve járt el az ügyben, s csak azután aktivizálták magukat, hogy bekerültek az EU-ba, s maguk mögött érezték az uniót. "A líbiai kormány elrabolt minket, mivel tudták, hogy Bulgária, akkor nagyon gyenge ország volt. Rosszul érezzük magunkat. Megaláztak minket. Ártatlan emberek vagyunk, akiket nyolc évig kínoztak. Túszok voltunk, ez az igazság."

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.