Sóraktár

Magyar Panteon (hősök, művészek temetője, díszes ravatalozó, krematórium), Szulejmán kertje (mór stílű mulató, háremmel a külföldieknek), öregek köztársasága, bukott leányok javító-nevelő intézete, sóraktár.

Örkény István persze ironizált, amikor a hetvenes években a budai Vár jövőjének e lehetséges útjait felvázolta. De ahogy Egyperceseiben annyiszor, itt is a lényegre tapintott.

Azt talán a groteszk atyamestere se sejtette, hogy a megoldáshoz harminc évvel később se leszünk közelebb, mint az ő idejében, három évtizednyi totojázással a nemzet háta mögött. Mert a második világháború végéig egyszerű volt a helyzet: a Vár igazgatási központ volt, öreguras csönddel. Aztán jött az ötletelés ideje (pártközpont, turistacentrum), majd a hatvanas években eldőlt: a kultúra fellegvára lesz a budai Vár. A költségek miatt azonban csak a nemzeti könyvtár és néhány múzeum felköltöztetése fejeződött be - a polgárváros és a palota közti terület romos maradt.

A rendszerváltás felélesztette a régi kérdést. Sőt kiderült, három végigbeszéletlen, megoldatlan, de kulcsfontosságú problémát is maguk előtt rugdalnak az egymást követő kormányok. Állami központ vagy kultúrnegyed? (Antall és Orbán az előbbit, a többiek, ha valamit, hát az utóbbit támogatták.) Népszerűség vagy nemzeti ethosz? (A legjobb példa erre a romos egykori Honvéd Főparancsnokság hasznosítására kidolgozott tervek sora. A két véglet a turistáknak szánt megavécé és a Szent Korona őrzési helye, köztük ott a digitális könyvtár, a Nemzeti Színház, a Csodák Palotája és a többi.) Múltkonzerválás vagy építészeti teljesítmény? (Tessék csak megnézni a hatvanas évek minimálépítészetét tükröző, kicsontozott királyi rezidenciát, és mellette a tökéletes történeti hűséggel helyreállított Sándor-palotát. Vagy tessék visszaemlékezni a főparancsnokság győztes tervére, a különleges, "lebegő rózsaszín testre", amelyről az eredményhirdetés pillanatában sejtette mindenki, hogy soha a büdös életben nem jut el a megvalósulásig.)

A budai Vár a világörökség része, az ország egyik legfontosabb turisztikai célpontja, mondhatni, nemzeti szimbólum. Tervek, elképzelések eddig is bőven készültek. A pénz volt az, ami hiányzott. Most került hirtelen tízmilliárd uniós forint: a legrövidebb időn belül el kell költeni. Ezen a ponton azonban visszaüthet, hogy a politikai váltógazdaság dafke-döntéshozatalai során soha, semmiről nem sikerült megállapodni.

Tízmilliárd forint ugyanis csak első látásra sok pénz. Arra persze elég, hogy - naná, újabb tervpályázat után - felépítsenek végre valamit a főparancsnokság torzója köré, s hogy mondjuk egyről kettőre jusson a Mátyás-templom vagy a palotakertek felújítása. De ténylegesen csak akkor hasznosulna ez az összeg, ha az első lépések mögött izmos és távlatos koncepció állna. Tudnánk például, milyen jövőt szán az állam a Széchényi Könyvtárnak, amely rég kinőtte a palotát, de gondjai megoldásáról szó se esik. Vagy sejtenénk, mégis milyen funkciót képzelnek a döntéshozók a főparancsnokságnak, akárcsak a magánerőből megvalósítani tervezett új épületeknek a Szent György tér nyugati oldalán. Hiszen tíz éve még úgy gondolták, reprezentatív lakások lesznek itt. Öt éve meg úgy, hogy konferenciaterem és államtörténeti kiállítás.

Hogy azt ne mondjam, Magyar Panteon...

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.