Újabb doppingeset és robbantások a Tour-on
A L'Equipe című francia sportnapilap értesülése szerint - amelyet a szerdai szakasz után a verseny szervezői is megerősítettek - az olasz Cristian Moreni, a francia Cofidis versenyzője akadt fenn egy vizsgálaton. Moreni a Marseille és Montpellier közti, 11. szakasz után bukott le a vizsgálaton. A Chatenay-Malabryban lévő labor exogén, azaz testidegen tesztoszteron nemi hormont mutatott ki a 34 éves olasz versenyző vizeletmintájában.
Az este folyamán rendőrök vitték el a csapatszállásáról Morenit. A szemtanúk elbeszélésére alapozott hírügynökségi beszámolók szerint azt egyelőre nem lehet tudni, hova vitték az exogén, azaz testidegen tesztoszteron férfi nemi hormonnal lebukott 34 éves kerekest, aki nem kéri a B próba elvégzését. Szintén szemtanúk állítása szerint a rendőrök doppingszerek után kutatva átvizsgálták Moreni csapatának, a Cofidisnek a szállását Lescar-ban. A francia együttes Moreni esete miatt kiszáll a viadalból, azaz egyetlen versenyzője sem folytatja a Tourt.
Ugyanez az anyag okozta Patrik Sinkewitz (T-Mobile) vesztét is egy június 8-ai edzésen. Az eredményt csak később hozták nyilvánosságra, így a német kerekes elindult a Touron, de nem tudta befejezni a viadalt, mert a nyolcadik szakasz után ütközött egy nézővel és súlyos arcsérüléssel kórházba szállították, ahol meg is műtötték.
Tizennégy előre be nem jelentett vérvételes doppingvizsgálatot végeztek el a szakemberek szerda reggel a Cofidis és AG2R csapatnál. Valamennyi érintett nekivághatott a 16. szakasznak. A francia körverseny július 7-i kezdetétől szerdáig 225 ilyen jellegű kontrollt hajtottak végre.
A szerdai szakasza előtt a kerekesek ülősztrájkkal tiltakoztak az újabb doppingbotrány miatt. Hat francia és két német istálló jelezte, hogy a 16. etap rajtjánál néhány perces "munkabeszüntetéssel" jelzik ellenérzésüket az egy napja kirobbant ügy kapcsán.
Rasmussen nyerte a 16. etapot
Az összetettben vezető Michael Rasmussen nyerte végül a szerdai királyetapot, ezzel tulajdonképpen eldöntötte a versenyt. Az Orthez és Gourette-Col d'Aubisque közötti, 218,5 km-es 16. etapon öt kaptató szerepelt a programban, többek között két-két első és kiemelt kategóriás, így ez volt az utolsó lehetőség, hogy a hegyekben megtámadják a dán kerekest. A szakasz elején egy ötfős szökevénycsoport alakult ki olyan kitűnő hegymászókkal a soraiban, mint Carlos Sastre, a hegyi pontversenyben vezető Juan Mauricio Soler Hernandez és Iban Mayo. A kvintettnek ennek ellenére igazán komoly előnyt nem sikerült szereznie, míg a két nagy favorit, Alberto Contador és Rasmussen az utolsó, kiemelt kategóriás emelkedőig csak egymásra figyelt.
A 16,6 km hosszú, 7 százalékos átlagos meredekségű legendás Col d'Aubisque-n aztán megindult az öldöklő küzdelem a sárga trikóért. A Discovery Channel spanyol kerekese háromszor is "megtámadta" Rasmussent, aki azonban az összes kísérletet féken tartotta, így Contadornak nem sikerült meglépnie. Az utolsó kilométeren aztán a Rasmussen robbantott, s otthagyta az erejével teljesen elkészülő vetélytársát, aki 1000 méteren több mint félpercet kapott a Rabobank klasszisától.
Rasmussennek mostani sikerével 3:10 percre nőtt az előnye Contadorral szemben, ami szinte bizonyosan elegendő lesz számára a szombati időfutamra, így nagy meglepetés lenne, ha nem ő érkezne Párizsba a sárga trikó tulajdonosaként.
Vinokurov tovább tagad
Alekszandr Vinokurov, eközben továbbra is az ártatlanságát hangoztatja. "Ez valami szörnyű tévedés. Sosem éltem tiltott szerekkel, én profi versenyző vagyok. Alighanem a Tour elején történt bukásom lehet az ügy mögött. A csapatorvosok szerint rengeteg vér gyűlt össze a combomban, ez vezethetett a pozitív teszthez. Szörnyű érzés így ott hagyni a versenyt, de nem pocsékolom azzal az időmet, hogy az ártatlanságomat bizonygatom. Állítólag apám vérét kaptam meg a transzfúzió során, de abban legfeljebb csak vodkát lehetett volna kimutatni" - jelentette ki az Astana első számú sztárja, aki két szakaszt nyert meg az idei erőpróbán.
A 33 éves, még kedden hazautazott klasszis arra is kitért, hogy hosszabb ideje provokációk közepette dolgozik ő és csapata. "Hónapok óta próbálnak kikészíteni. Sokakat féltékennyé tettek az Astana sikerei, és most megfizetjük az árát" - tette hozzá.
Vinokurov csapata, a svájci bejegyzésű, de kazah vállalkozók által évi 14 millió euróval finanszírozott Astana a hírre reagálva - egyben a szervezők nyomására - azonnal visszalépett a Tourtól. Ugyanakkor a vezetők jelezték, hogy az eredeti terveknek megfelelően elindítják versenyzőiket a hét második felében sorra kerülő szász- és olaszországi viadalokon. Danial Ahmatov kazah védelmi miniszter, aki egyben az ország kerékpárszövetségének az elnöke "teljes támogatásáról" biztosította a klubot.
Pound szerint meg kellene fontolni az örökös eltiltást
Dick Pound, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) elnöke szerint "a kerékpársportnak lapoznia kellene egyet", s a lebukások miatt meg kellene fontolnia az örökös eltiltást. "Véget vetni a mostani Tournak? Nem nekem kell ilyesmit javasolnom. Ez a Nemzetközi Kerékpáros Szövetségre (UCI) illetve a szervező Amaury Sport Organisationra tartozik. Az azonban bizonyos, hogy a sportágnak lépnie kell. A nemzetközi szövetségnek fokoznia kell a doppingellenes küzdelmet" - vélekedett a kanadai sportvezető.
Pound szerint az UCI-nak csökkentett büntetések kilátásba helyezésével arra kellene ösztönöznie a versenyzőket, hogy vallják be, ha az elmúlt években tiltott szerekhez folyamodtak, majd pedig egy megjelölt időponttól kezdve - a zérótolerancia elvét alkalmazva - minden csalóra kíméletlenül le kellene csapnia, például úgy, hogy már az első lebukásnál örökös eltiltással sújtaná a vétkeseket. "A vallomások begyűjtésével lehetőség nyílna a közreműködő orvosok, az értékesítési hálózatok leleplezésére, s a kerékpársportot új alapokra lehetne helyezni. Egyébként mindezt már többször javasoltam az UCI-nak" - fogalmazott Pound.
Az ETA is "tiszteletét" tette
Két kisebb bomba robbant a Tour szerdai szaakszán, amikor a mezőny rövid kitérőt tett Spanyolországba. Az El País című lap arról számolt be, hogy előzőleg egy, magát a Baszk Haza és Szabadság (ETA) szeparatista szervezet aktivistájának valló személy közölte a robbantási szándékot a navarrai közlekedési rendészettel. Az illető azt mondta, az út mentén több helyen bombát helyeztek el.
A robbantásokban senki sem sérült meg, a mezőny gond nélkül túljutott az érintett szakaszon.
16. szakasz, Orthez - Gourette-Col d,Aubisque, 218,5 km:
1. Michael Rasmussen (dán, Rabobank) 6:23:21 ó
2. Levi Leipheimer (amerikai, Discovery Channel) 26 mp hátrány
3. Alberto Contador (spanyol, Discovery Channel) 35 mp h.
Az összetettben (sárga trikó):
1. Rasmussen 76:15:15 ó
2. Contador 3:10 p hátrány
3. Cadel Evans (ausztrál, Lotto) 5:03 p h.
4. Leipheimer 5:59 p h.
5. Carlos Sastre (spanyol, CSC) 9:12 p h.
6. Haimar Zubeldia (spanyol, Euskaltel) 9:39 p h.
Csütörtökön a Pau és Castelsarrasin közötti 188,5 km-es szakasz vár a mezőnyre
(forrás: MTI, NOL)