A Mol-vezér értékrombolónak tartja az OMV-fúziót
"Értékromboló" lenne részvényesi szempontból a Mol és az osztrák OMV egyesülése, mivel az összeolvadt társaság jelentős vagyoneladásra kényszerülne finomítói, valamint nagy- és kiskereskedelmi szinten egyaránt, mondta a keddi Financial Timesnak a magyar olajipari vállalat elnök-vezérigazgatója.
Hernádi Zsolt szerint a két cég (egyesülés esetén) három országban is majdnem százszázalékos monopolhelyzetbe kerülne, ugyanis "átfedő, és nem egymást kiegészítő" vállalatokról van szó, és ezért kényszerítenék a versenyfelügyeletek a kiárusításra.
Martin Bartenstein osztrák gazdasági miniszter néhány nappal ezelőtt az összeolvadást a miniszter értelmes dolognak nevezte.
- Sokáig távol tartottam magamat a vitáktól. A magyar kormány részéről azonban személyes politikai lépések történnek, amely a vállalatok közötti vitába egye inkább egy politikai értelmezést visznek bele - mondta Bartenstein a Der Standard című osztrák lap kedden megjelenő számában.
A lap a miniszter idézve azt írta: Nincs olyan uniós jog, amely a vállalatok közötti különbségtételt aszerint engedné meg, hogy ezek részben állami tulajdonban vannak-e vagy sem.
- Az OMV-Mol egyesülést én értelmesnek tartanám - így a miniszter.
Hernádi Zsolt Mol-vezér a londoni gazdasági napilapnak határozottan visszautasította azokat a híreszteléseket, amelyek szerint a Mol fontolóra venne egy ellenajánlatot valamely orosz cég részéről.
A magyar vállalat vezetője szerint az orosz sajtóban megjelent jelentések, amelyek szerint a Lukoil olajcég léphetne fel "mentőangyalként", az ő azon minapi nyilatkozatának félreértésén alapulnak, amelyben azt mondta: a Mol örülne az együttműködésnek egy orosz partnerrel, például a Lukoillal vagy a Rosnefttel.
"Jelentős szinergiákat lehetne elérni egy orosz partnerrel, de ez nyilvánvalóan nem vállalati szinten jelentkezne", idézte Hernádi Zsoltot a Financial Times.
A lap megjegyzi, hogy Hernádit furcsamód egy olyan dokumentum segíti a Mol védelmében, amelyet a JP Morgan befektetési ház vázolt fel "A Mol védelme átvétel ellen" címmel, még 2002-ben Akkor a bank a magyar cég tanácsadója volt. A JP Morgan most a Molra pályázó OMV-t látja el tanácsokkal.
(forrás: MTI)