A Kotori-öböl valójában négy részből áll: a Herceg-novi-, a Risani-, a Tivati-, és Kotori-öbölből. Az utóbbi kiváló, természetes kikötő, nem véletlenül volt itt a Monarchia hadikikötője. A teljes öböl 28 kilométer hosszú, és mélyen benyúlik a karszthegységbe. Végig 500-1700 méter magas hegyek övezik.
A mediterrán fjord
Legkeskenyebb pontja 350 méter széles, amit annak idején egy kifeszített lánccal védtek az ellenséges hajóktól. Innen ered a neve is : Veriga (azaz lánc)-szoros. Ma kompok viszik át itt azokat, akik dél felé haladva lerövidítenék az útjukat, azaz nem akarják megkerülni az egész öblöt.
Az öböl végénél Kotor városát hegyre felfutó, középkori várfalak övezik. Az 5 kilométer hosszú, 3-10 méter széles, 20 méter magas véderőmű évszázadokon keresztül bevehetetlennek bizonyult. Tetején - mintegy 260 méter magasban - látható a Szent János erődítmény, ahonnan fantasztikus kilátás nyílik a háromszög formájú óvárosra, amelynek egyik jelképe az 1124-ből származó, román stílusú Sveti Tripun templomot. A Földközi-tenger legszebb középkori épületei között tartják nyilván.
A székesegyházat Kotor védőszentjéről nevezték el. A legenda szerint 809-ben egy hajó erre szállította Szent Tripun vértanú testét, ám a hajósok eltévedtek, nem találtak ki az öbölből, ahova egy vihar elől menekültek be. Ekkor a helybeliek azt ajánlották nekik: hagyják itt a szent földi maradványait, ők építenek neki egy templomot, és a város védőszentjeként tisztelik majd.
Utazószett (2.): Montenegro 2002-ben euróra cserélte le a szerb dinárt. Az árak mindenütt euróban vannak kiírva, ezt a pénznemet fogadják el a hivatalos helyeken, éttermekben, szállodákban, kávézókban is. Magyar forintot szinte sehol nem váltanak át euróra, így legjobb bankkártyát, vagy elegendő mennyiségű készpénzt vinni magunkkal.