Megbillent a zászlóshajó

"Szerkesztési balesetek" után a közszolgálati médium minden betelefonálós műsorát felfüggesztették, vezetők jövője forog kockán.

A napokban sajtókonferencia keretében ismertette a BBC 1 főszerkesztője a csatorna őszi programjának újdonságait. A tájékoztatón viszonylag csekély teret kapott, utána mégis napokig vezető hír volt egy rövid bejátszás az adó egyik őszi csúcspontjából, a II. Erzsébet egy évét felelevenítő dokumentumfilmből. A műsort készítő RDF Media független produkciós társaság által rendelkezésre bocsátott snitt azt a benyomást keltette, mintha a királynő kirohant volna egy fotózásból a Vanity Fair társasági magazin celebritás-fényképészével, Annie Leibovitzcal. Az uralkodó 55 éves országlása alatt még soha nem vesztette el a türelmét a nyilvánosság előtt, így furcsa lett volna, ha most kezdte volna el. A mellesleg irritáló Leibovitz a koronája, a valóságban diadémja eltávolítását javasolta a 81 éves matrónának, túlöltözöttnek, hivalkodónak tartva a megjelenését.

Miután a királynői hisztéria bejárta az egész világsajtót, kiderült, hogy az RDF "megszerkesztette" a felvételeket, megváltoztatta a jelenetek sorrendjét. Erzsébet nem ki-, hanem ellenkezőleg, bevonult a díszterembe. Tény, hogy a két nagyasszony között feszültség alakult ki, és az uralkodó valóban felemelt hangon közölte: "Nem változtatok semmit, épp elegem van abból, hogy így legyek felöltözve, köszönöm szépen".

Az RDF szenzációhajhászása és a BBC figyelmetlensége nyomán ismét napirendre került a bizalom kérdése. Úgy tűnik, ezt a bakit is fiatal, tapasztalatlan újságírók követték el, hasonlóan ahhoz a szerkesztőhöz, aki a Blue Peter ifjúsági műsorban, kínjában egy az élő adás meghívottaiból kiválasztott álversenyzőt juttatott lehetőséghez a kvíz során. A médiafelügyelet példátlan 50 ezer fontos (18 millió forint) pénzbüntetésre ítélte a BBC-t.

A két ügy nyomán a menedzsment színvallásra szólította fel a BBC műsorkészítőit, hogy terítsék ki kártyáikat, vallják be az összes korábbi turpisságot, teremtsenek tiszta helyzetet. A "szerkesztési balesetek" ismeretében a vezérigazgató átfogó jelentést készített a BBC kuratóriuma számára. A nemrégiben létrehozott felügyeleti testület szerdai ülését követően Mark Thompson kénytelen volt nyilvánosságra hozni, hogy a korábban feltételezettnél sokkal több program vezette félre a nézőket-hallgatókat. A legkellemetlenebb csalásokra a Comic Relief, Sport Relief, Children in Need, nagy publicitást élvező és adományokból alkalmanként több tízmillió fontot generáló adásokban került sor. Mindhárom műsor jótékonysági intézményeket támogat, egyben ezek az egyetlenek, amelyek érdekében a BBC kampányt folytathat. Minden esetben hamis betelefonálókkal, az adás biztonsága érdekében a munkatársak közül kiválasztott beépített emberekkel verték át a gyanútlan közönséget. Más alkalommal előre rögzített telefonbeszélgetéseket élő felvételként állítottak be.

Egyelőre tíz szerkesztőt függesztettek fel a munkavégzés alól, és valamennyi tévés, rádiós és online betelefonálós műsor szünetel. Mark Thompson nem rejtette véka alá, mennyire haragszik, amiért a korábbi és az újonnan leleplezett becstelenségek "árnyékot vetnek a BBC tisztességére". A kuratórium független vizsgálatot rendelt el az ügyekben, és akcióprogramot dolgoz ki a "közönség bizalmának helyreállítása érdekében". Médiaszakértők nem zárják ki, hogy szerkesztői elbocsátásokon kívül fejek is hullhatnak, de a BBC vezető munkatársai úgy érzik, Thompson a legalkalmasabb a válság rendezésére. Az OFCOM rádió-tévéfelügyelet korábbi kutakodása kereskedelmi televízióknál is bőven talált példát az adások manipulációjára.

London

A jótékonysági Comic Relief műsorban hamis betelefonálókkal verték át a gyanútlan közönséget
A jótékonysági Comic Relief műsorban hamis betelefonálókkal verték át a gyanútlan közönséget
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.