A biztosítók bizonytalanok, a kormány eltökélt
Nincs ok visszariadni, leállítani a modellváltás előkészítését az egészségbiztosítás átalakítását érintő népszavazás miatt - tudta meg lapunk kormányzati forrásból. A héten a kormányfő és a szakminiszter is egyeztetett az üzleti biztosítókkal piacra lépésük körülményeiről. A találkozón a cégek politikai és pénzügyi garanciát kértek a kormánytól az üzletrészük megtérülésére, ha "rajtuk kívül álló okok miatt" meghiúsul az új modell működtetése. Félelmeiket akkor még csak a Fidesz megnyilatkozásaira alapozták, mert a párt korábban is többször hangoztatta: ha ismét kormányra kerülnek, visszaállítják az állami egészségbiztosítást. A szerda esti OVB-döntésnek azonban, ha lehet még ennél nagyobb a politikai kockázata. A testület szerint népszavazásra bocsátható két magánszemély kezdeményezésére az a kérdés: Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarországon a jelenlegi egybiztosítós, szolidaritás elvű kötelező egészségbiztosítási rendszerben az üzleti biztosítók semmilyen formában ne kapjanak szerepet a népszavazást követő öt éven át?
Lapunk úgy tudja: a referendum kiírása a legkorábban jövő tavaszra-nyárra valósulhat meg, épp akkor, amikor a reformmenetrend alapján a vegyes tulajdonú egészségpénztárak hozzálátnának az ügyféltoborzáshoz.
- Az üzleti biztosítók biztonságérzetét pedig semmi sem rombolhatja jobban, mint a népszavazás lehetősége - mondta lapunknak Sinkó Eszter rendszerelemző közgazdász. Azt ugyanis ők is tudják, hogy a koalíciós pártok népszerűségi indexe nem túl magas. Így nyilván elbizonytalanítja őket a választási bizottság döntése. Másfelől a sikeres népszavazás egyáltalán nem biztos, hogy meghiúsítja a biztosítói modellváltást, hiszen az állam mellé más piaci szereplők, pénzügyi befektetők, például a bankok is társulhatnak a kötelező egészségbiztosítás megszervezésére.
- A kormánynak a népszavazás miatt nincs oka aggodalomra vagy a modellváltás előkészületeinek lassítására - állította lapunknak Horn Gábor koalíciós államtitkár. Megjegyezte: meglehetősen nehéz helyzet elé állítaná a törvényhozást, ha a választók úgy döntenek, támogatják, hogy a kötelező egészségbiztosítási rendszerben az üzleti biztosítók semmilyen formában ne kapjanak szerepet, hiszen már ma is több millió állampolgárnak van valamilyen magán-egészségbiztosítása az üzleti biztosítóknál. Arra a kérdésünkre, hogy az üzleti biztosítók megkapják-e a kormánytól a garanciát, Horn Gábor egyértelműen azt felelte: ilyen garanciát nem lehet, és nem is kell vállalni. Magánjogi szerződések köttetnek majd a pénzügyi befektetőkkel.
Csütörtök estétől Dobogókőn egyeztetnek a kormányzati képviselők, valamint a koalíciós pártok szakpolitikusai az átalakításról. A tárca a reformok folytatásáról szóló koalíciós megállapodás aláírása óta szinte folyamatosan egyeztet, s ez feszültségektől sem mentes: lapunk úgy tudja, Gyurcsány Ferenc az utóbbi napokban arra kérte Horváth Ágnest, hogy nyilatkozataiban tartsa magát a megállapodás szelleméhez. A szocialisták, de a kormányfő sem vette jó néven, hogy a tárca vezetője fizetett hirdetésben ismertette a készülő modellt. Erre - informátoraink szerint - azért sem volt oka, mert még nincs végleges, a koalíciós pártok által elfogadott egységes koncepció.
A dobogókői fórum célja a fennmaradt dilemmák oldása. Az üzleti biztosítók még nem döntöttek a piacra lépésről. Farkas András, az AVIVA Életbiztosítási Zrt. vezérigazgató-helyettese azt mondta, kilenc kérdésükre várnak választ: a politikai garanciák mellett többek között arra, pontosan mit kell nyújtaniuk a hozzájuk kerülő biztosítási díjból, illetve vállalja-e a kabinet, hogy kompenzálja idővel a lakosság előregedésének következményeit.