Jogi védelem a stratégiai cégeknek

A miniszterelnök jogi szabályozással venné elejét annak, hogy külföldi állam közvetlen vagy közvetett irányítása alatt álló vállalatok irányítást szerezzenek a Magyarország számára fontos, stratégiai cégekben és üzletágakban. Gyurcsány Ferenc - az MTI értesülése szerint - az igazságügyi tárcát egy ezt lehetővé tevő szabályozás előkészítésére kérte fel. A távirati iroda szerint angol, belga és ír szabályozási mintákat lehet alapul venni, de őszre a német kormány is előáll egy hasonló célú tervezettel.

Az Európai Unió alapszerződése tételesen tiltja a tőke szabad áramlásának korlátozását. Az EU felvásárlási irányelvének viszonossági záradéka ugyanakkor tág mozgásteret ad a kormányoknak, hogy mégis felléphessenek az agresszív külföldi felvásárlási kísérletekkel szemben. A jogi alap: egy vállalatnak nem kell figyelembe vennie a szokásos megkötéseket akkor, ha a vele szemben álló társaság sem tette ezt meg.

Belgium az EU februári kimutatása szerint késlekedik az uniós direktíva átvételével. Eddig akadályozhatták az ellenséges kivásárlási kísérleteket. Például részvény-visszavásárlással, vagy irreálisan megdrágítják a tervezett felvásárlást.

A brit versenytörvény értelmében jelenleg csak akkor interveniálhat a kormány, ha nemzetvédelmi és a kifejezetten nemzeti érdekeket szolgáló (média-) vállalatok kerülnének külföldi irányítás alá. A protekcionizmus meghonosítása helyett azonban éppen a német és francia szisztéma enyhítése, az esélyegyenlőség megvalósítása a cél. A brit politikusokat nem aggasztja, hogy az FTSE-100 indexhez tartozó vállalatok közel felét idegenek tartják kézben. Ugyanakkor a Gazprom érdeklődése a Centrica, az egykori British Gas iránt a szigetországban is kiváltotta az állami beavatkozás szükségességéről szóló vitát.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.