A Harmónia útja: hongkongi állomás

A tíz éve ismét Kínához csatlakozott, speciális jogállású Hongkong részvétele a 2008-as pekingi olimpiai játékok előkészületeiben a sikeres integráció bizonyítékának tekinthető.

Jövő év március 25-én indul eddigi leghosszabb útjára az olimpiai láng. A "Harmónia útjának" nevezett esemény érinti a speciális jogállású tartományt is. Peking ezzel is hangsúlyozni szeretné, hogy Hongkong ismét Kína integráns részévé vált, s a legtöbb területen harmonikus az anyaországgal való kapcsolata.

A pekingi kormány - úgy tűnik - eleget tesz azon ígéretének, hogy a speciális státusnak megfelelően Hongkongot az "egy ország, két rendszer" elv alapján igazgatja. Ez annyit jelent, hogy a kül- és védelempolitikát leszámítva Hongkong maga irányíthatja életét. Bár a brit típusú jogrendet, a sajtó szabadságát, a kapitalista gazdasági berendezkedést, valamint az önálló pénzt megőrizték, a visszacsatolást követően a lakosság lassacskán kezdi visszanyerni kínai identitását. Ezt elősegíti, hogy a pekingi kormány egyre több "szárazföldi" turista számára engedélyezi a Hongkongba történő beutazást, s mind több csatornán erősödnek az anyaországgal való kapcsolatok. Több százezer hongkongi dolgozik a környező kínai tartományokban, a hongkongi székhelyű vállalatok pedig a kontinensről érkezők millióinak biztosítanak megélhetést. Hongkong a kínai gazdaság kapujaként aposztrofálja magát, s a világ egyik legforgalmasabb kikötője lévén valóban nagyban hozzájárul a kínai kereskedelemhez.

Ugyanakkor a "nagytestvér" nemcsak partnere, hanem versenytársa is a tartománynak. Bár a pekingi kormány Hongkong felé történő nyitása jelentősen megkönynyítette a kistigris 1997-es gazdasági válságból való kilábalását, napjainkban Sanghaj dinamikus fejlődése egyre nagyobb kihívást jelent a sziget számára. Kikötőjének forgalma csökkent Sanghaj javára, s a szárazföldi város a befektetőkért folytatott versenyben is feladja neki a leckét. Ha közelebbről szemügyre vesszük Kína és Hongkong kapcsolatát, szép számmal találhatunk még ellentéteket. Elég csak arra utalnunk, hogy a pekingi kormány vajon miért lassítja az önálló közigazgatási egység politikai reformjait.

A felszín alatt megbúvó konfliktusokból azonban mi sem látszódott a visszacsatolás tizedik évfordulóján rendezett ünnepségeken, s valószínű, hogy az ellentétek a 2008-as pekingi olimpia felett érzett kínai örömöt sem fogják beárnyékolni.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.