Az OVB átengedte a Fidesz három népszavazási kérdését

Az Országos Választási Bizottság szerdai esti ülésén egyaránt hitelesítette a Fidesz-KDNP és Kálmán László nyelvész három-három népszavazási kezdeményezését.

A testület hat igennel, három nemmel engedte át a Fidesz-KDNP-nek az egészségügyi intézmények privatizációjáról szóló népszavazási kezdeményezését.

A kilenc tag közül hét támogatta a gyógyszereknek csak patikában való árusításáról szóló kérdés hitelesítését.

Egy ellenszavazattal fogadták el azt a népszavazási kezdeményezést, amely a termőföld elővásárlási jogáról szól.

A három fideszes kezdeményezés hitelesítése után a bizottság elkezdte a három megegyező témájú, ellentétes tartalmú kérdés megvitatását, amelyet Kálmán László nyelvész nyújtott be.

A testület hét igennel, kettő nemmel fogadta el a recept nélkül kapható gyógyszerek patikán kívüli árusításáról szóló népszavazási kezdeményezést.

A kilenc tag közül hét támogatta az önkormányzatok egészségügyi feladatainak ellátásáról szóló kérdés hitelesítését.

Hat igennel fogadták el azt a népszavazási kezdeményezést, amely a termőföld elővásárlási jogáról szól.

A Fidesz a következő kérdéseket nyújtotta be: Egyetért-e Ön azzal, hogy az egészségügyi közszolgáltató intézmények, kórházak maradjanak állami, önkormányzati tulajdonban?"; "Egyetért-e Ön azzal, hogy gyógyszereket csak gyógyszertárban lehessen árusítani?"; "Egyetért-e Ön azzal, hogy 2002. június 15-i állapot szerint hatályos, a termőföldről szóló 1994. évi LV. törvény szerinti családi gazdálkodót első helyen illesse meg elővásárlási jog termőföld vagy tanya vásárlása esetén?".

Kálmán László a következő kérdésekben kezdeményezett népszavazást: "Egyetért-e Ön azzal, hogy egyes vény nélkül is kapható gyógyszereket a gyógyszertárakon kívül is lehessen forgalmazni?"; "Egyetért-e Ön azzal, hogy a helyi önkormányzatok egészségügyi feladataik ellátásának módjáról szabadon dönthessenek?"; "Egyetért-e Ön azzal, hogy a földterület megművelőjét illesse meg első helyen elővásárlási jog termőföld vásárlása esetén?"

A testület ülésének elején a kérdések ellenkező tartalmával kapcsolatban Halmai Gábor, az OVB elnökhelyettese arra hívta fel a figyelmet, hogy a törvény nem teszi lehetővé a kérdések egyben tárgyalását, azokat csak külön-külön vitathatják meg, a tagok közül pedig ezért többen felvetették, hogy a kialakult jogi helyzet kapcsán az Alkotmánybírósághoz kellene fordulnia a testületnek.

Poczkodi Balázs, a testület SZDSZ által delegált tagja annak a véleményének adott hangot, hogy megoldhatatlan feladat elé állítaná az Országgyűlést, ha az ellentétes tartalmú kérdésekben érvényes eredmény születik. Ezzel szemben Szigeti Péter, a testület elnöke úgy vélekedett, hogy épp azért lenne könnyű dolga a parlamentnek, mert a kérdések "kioltják egymást".

Vejkey Imre, a választási bizottság KDNP-s tagja a nyelvész kérdései kapcsán azt kifogásolta, hogy miért nem volt időbélyegzővel ellátva az e-mailen érkezett beadvány. Véleménye szerint a levelező program csak az e-mail elküldésének időpontját rögzíti, az érkezését nem.

Az elnök közölte, hogy a választási eljárási törvény szerint nem csak e-mailben, hanem faxon is érkezhetnek beadványok a testülethez.

Halmai Gábor felhívta a figyelmet, hogy a testület már több száz e-mailen érkezett beadvánnyal foglalkozott.

Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője is arra hívta fel a figyelmet, hogy nincsen "atomóra, vagy célfotó" a választási irodában, az időpontot pedig azért írják rá a dokumentumokra, mert a testületnek 30 napja van elbírálni az ügyeket.

A bizottság hitelesítette azt a kezdeményezést, amely szerint az üzleti biztosítók semmilyen formában nem kaphatnának szerepet a népszavazást követő évtől számított 5 éven át.

A két magánszemély - Albert Zsolt és Albert Zsoltné - által benyújtott beadvány szerint a népszavazási kérdés a következő: "egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarországon a jelenlegi egybiztosítós szolidaritás elvű kötelező egészségbiztosítási rendszerben az üzleti biztosítók semmilyen formában ne kapjanak szerepet a népszavazást követő évtől számított 5 éven át".

A testület a napirenden szereplő - magánszemélyektől érkezett - első négy népszavazási kezdeményezést elutasította.

A testület elutasította azt a népi kezdeményezést, amely a kormány azonnali lemondását és az országgyűlési választások kiírását követelte.

Az OVB ülésének színhelye, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium épülete előtt késő estig körülbelül harmincan demonstrációt tartottak, az ülésen történtek eredményét "elkúrtátok" kiabálással véleményezték.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.