Csillagtalan magyar éttermek
A Michelin-csillag a séfek és étterem-tulajdonosok munkájának legfontosabb kritikája, amit a kontinens éttermeit inkognitóban felkereső ellenőrök ítélete alapján kapnak meg a legjobbak, és csakis a legjobbak. Michelin-csillagos hellyé válni óriási elismerés, a világon a legjobb reklám. Ugyanakkor a "csillaghullás" - ami kizárólag az évente megjelenő nemzetközi hotel- és étteremkalauz listájából derül ki, a megjelenés előtt sosem - a létező legnagyobb kudarc az érintettek számára. Mint emlékezetes, néhány éve egy francia séf öngyilkos lett, amikor arról értesült, hogy elvették étterme Michelin-csillagját. A szomorú hírt még tragikusabbá tette, hogy kiderült, az információ téves volt. A séf tragédiája azonban jól szemlélteti, hogy mekkora jelentősége van szakmán belül és kívül a speciális elismerésnek.
Néhány hónapja többször felröppent a hír, miszerint néhány budapesti étterem is megpályázta a Michelin-csillagot. A nevezettek közül a Lou-Lou étterem tulajdonosa nyíltan vállalta, hogy ő bizony csillagra vadászik, legalább egyre az elérhető háromból. A legrangosabb szakmai elismeréssé vált díj azonban nem pályázható, arról az érintettek is csak a minden év tavaszán megjelenő kalauzból szereznek tudomást, hogy bekerültek-e, és milyen formában. A kizárólag európai fővárosi helyeket kutató kalauzban az idén tizenhat budapesti étterem szerepel mint ajánlott, vagyis csillaggal - még - nem rendelkező egység. Ez hattal kevesebb, mint korábban, igaz, van a kimaradtak között olyan hely is, amelyik azóta átalakult, és még nem jutottak el oda az ellenőrök. A turisták számára melegen ajánlott tizenhat étterem közül a Náncsi néni vendéglője az, amelyik egy fokkal jobb minősítést kapott, mint a többi, nevezetesen a Bib Gourmand-t. A mosolygó Michelin-arc az első csillag előszobájának tekinthető.
A 102 éves vendéglő, a Náncsi néni tulajdonosa, Schädler Frigyes szerint óriási megtiszteltetés az immár 2002 óta folyamatosan elnyert fokozat, amilyenből néhány európai fővárosban egyet sem adtak ki. A Náncsi néni egyébként tíz éve szerepel a Michelin-kalauzban, de a tulajdonos azt mondja, nagyobb elismerésre álmában sem vágyik, a csillagot ugyanis elvehetik, miközben éppen elég nagy elismerés a Bib Gourmand-t hatszor megkapni. (A 2008-as kalauz csillagait most állítják össze.)
A Michelin Guide megjelenését az egész világ izgatottan figyeli, az abban szereplő éttermekről ugyanis valóban független, megvesztegethetetlen ellenőrök alkotnak szigorú ítéletet, mindenféle rosszul értelmezett tekintélytisztelet nélkül. Előfordult már, hogy olyan étterem, amelynek korábban nem is egy, hanem két csillaga is volt, hirtelen egyet sem kapott. A topon pedig olyan, esetenként sok száz éves helyek állnak, amelyek saját fogásokkal, iskolával, könyvsorozatokkal büszkélkedhetnek. A Michelin-kalauz éttermi ajánlója egyébként nem a díszleteket, hanem kizárólag a tányérra kerülő étel minőségét, egyediségét díjazza. A hozzánk legközelebbi Michelin-csillagos étterembe Bécsig kell utazni. Mindazonáltal a kalauznak nincs magyarországi terjesztése, a Náncsi néni tulajdonosa is hajdan Párizsban tanuló lányától értesült arról, hogy vendéglője bekerült a híres kiadványba. Azóta az is kiderült, hogy a külföldi vendégek mindegyike vakon rábízza magát az éttermi kalauzra, amit egyébként a vendéglők belföldi közönségének nagyobbik része - egyelőre - nem ismer.
A Michelin-kalauz
Alabárdos l Cafe Pierro l Árkád bisztró l Kisbudagyöngye
Újrakategorizálják
Hamarosan megszületik az a rendelet, amely a hazai vendéglátóhelyek kategorizálására a jelenleginél informatívabb tájékoztatást ír elő. A Turizmus Panoráma Bulletin információi szerint a vendéglátóegységek a működési forma - például étterem, vendéglő, cukrászda - mellett úgynevezett altípusok megjelölésére is lehetőséget kapnak. A pontosabb kategóriák a vendégek számára is jobb tájékoztatást adhatnak majd az üzlet kínálatáról. Az adott egységben érvényes árakat továbbra is a bejáratnál elhelyezett árlistán kell feltüntetni.