Izrael nem tárgyal a palesztin államról
Miri Ejszin, az izraeli kormányfő szóvivője viszont tegnap kijelentette: Izrael nyíltan megmondta, hogy kész tárgyalni a politikai távlatokról, és arról, miként lehet ezeket megvalósítani. Ám azt is világosan értésre adta, hogy a jelenlegi szakaszban nem hajlandó tárgyalni a három fő kérdésről: a határokról, a menekültekről, illetve Jeruzsálem státuszáról - tette hozzá a szóvivő az MTI szerint.
Bush beszédében egy nemzetközi konferencia őszi megrendezését hirdette meg a közel-keleti békefolyamat felélesztésére. Felszólította a palesztinokat, hogy álljanak Abbasz elnöknek, a Fatah mozgalom vezetőjének a pártjára, és elítélte az iszlamista Hamaszt. Az amerikai elnök azonban nem közölt részleteket arról, hogy kiknek a részvételével, hol és milyen napirenddel történne meg a konferencia. A fehér házi beszédből annyi derült ki, hogy a tárgyaláson az amerikai külügyminiszter, Condoleezza Rice elnökölne.
Bush eközben arra szólította fel a palesztinokat és Izraelt, hogy mielőbb egyezzenek meg legalább a határok kérdésében. Az amerikai elnök hétfő este azt is bejelentette: 190 millió dolláros segélyt ajánl fel a mérsékelt palesztin vezetésnek.
Ehud Olmert izraeli miniszterelnök és Abbasz támogatásáról biztosította, a Hamasz elítélte Bush békekonferenciáról szóló kezdeményezését. A szervezet szóvivője szerint "ez a konferencia lehetővé teszi az Abbaszra további engedmények kicsikarása végett gyakorolt nyomás fokozását, és még jobban elválasztja a Gázai övezetet Ciszjordániától, viszályt szítva a palesztinok között".
Megfigyelők szerint Bush javaslata "túl kevés, túl későn", hiszen az elnök szűk másfél év múlva elhagyja a Fehér Házat. A Gázai övezet és Ciszjordánia, a Fatah és a Hamasz között végletesen megosztott palesztin területekből jelenleg aligha lehet államot faragni.