Életfogytiglanra enyhítették a bolgár ápolónők halálbüntetését
Kedden este véget ért egy palesztin orvos és öt bolgár ápolónő nyolc éven át tartó líbiai kálváriája. A külföldi egészségügyi szakemberek a bengázi kórházban dolgoztak, ahol AIDS (HIV-vírus-) - fertőzés ért 438 gyermeket és közülük húsznak az édesanyját. A líbiai hatóságok azzal vádolták meg a palesztin orvost és a bolgár nővéreket, hogy ők idézték elő a fertőzést, amelynek következtében azóta csaknem hatvan gyermek meg is halt.
A vádlottak végig tagadták a vádakat, szerintük - és több külföldi szakértő szerint is - a tragikus fertőzéseket a kórházban uralkodó rossz higiéniai állapotok idézték elő. Ennek ellenére a líbiai bíróságok többször is jogerősen halálra ítélték a vádlottakat.
Az évekig tartó huzavonában Líbia az "iszlám jogra" hivatkozva lehetővé tette, hogy amennyiben az áldozatok hozzátartozói elfogadják a kárpótlást, akkor eltekint a halálbüntetéstől. Feltétel volt még, hogy a vádlottak esetleges kiengedésük után ne kérjenek kárptlást Líbiától, és kérjenek kegyelmet.
A hét végére kiderült: a líbiai kormány annak fejében, hogy néhány ország elengedi a tartozásait, gyermekenként egymillió dollár kárpótlást fizet a családoknak, akik ennek alapján eltekintenek a halálos ítéletektől. A jelek szerint a feltételeket minden erintett állam és intézmény, személy és bíróság elfogadta, így kedd este az ítéleteket életfogytiglanra enyhítették.
Ha nem változik semmi, akkor az öt bolgár ápolónő és az időközben bolgár állampolgárságot kapott palesztin orvos Bulgáriában tölti le a büntetést, hiába tagadták bűnösségüket, és hiába volt az is, hogy a líbiai eljárást az országon kívül szinte mindenki megkérdőjelezte.
Sokan úgy vélik, a líbiai kormány a koncepciós perrel csak el akarta terelni a figyelmet (és az esetleges hazai elégedetlenséget) az egészségügy katasztrofális helyzetéről, és egyben újabb zsarolási alapot talált a Nyugattal való kapcsolatok javításának kikényszerítéséhez.