A származás nem elég
A cigány diákoknak adott ösztöndíj korábban a fideszes, majd a szocialista-liberális kormány számára is presztízskérdés volt, szinte versengtek egymással. A politikai licit tavaly véget ért: először úgy tűnt, a kiírás csak késik néhány hónapot, aztán kiderült, hogy egyáltalán nem lesz cigány ösztöndíj. Nem is volt.
Ürmös Andor, a szociális tárca roma integrációs főosztályának vezetője akkor arra hivatkozott, hogy túl nagy a keveredés a hasonló jogcímen elnyerhető támogatások között: hisz van egy ösztöndíj általában a hátrányos helyzetű fiataloknak és egy másik külön a romáknak. A kettőt valahogy össze kellene hangolni. A cigányoknak szánt pályázatok elbírálásakor ráadásul szociális szempontokat nem vizsgáltak, pedig a roma társadalomban is létezik egy szűk, de jómódú réteg, amely nem szorul rá ösztöndíjra.
A szűkölködő roma családok egy része megélhetésre költötte a gyerek után kapott iskolai támogatást. Ez érthető, de nem helyes - mondta Ürmös -, hisz az ösztöndíj a tanulást hivatott segíteni. Feltűnően nagy volt a lemorzsolódás: a 2005/2006-os tanév első felében csaknem húszezer roma tanuló kért ösztöndíjat, a második félévben már csupán 13 ezer. Az adatok arra utaltak, hogy az ösztöndíj sok családban valóban a szociális segély szerepét töltötte be, az iskolai előmenetelt kevéssé szolgálta. Szép számmal megesett az is, hogy nem cigányok vették igénybe a cigányoknak szánt támogatást.
Azzal, hogy az előző tanévben egyáltalán nem írtak ki ösztöndíjat romáknak, kétségtelenül "sikerült" megszüntetni az anomáliákat és a visszaéléseket, így viszont azok a cigányok is pórul jártak, akik tisztességgel betartották a szabályokat, és rászolgáltak volna a támogatásra. Valószínűleg ez a felismerés vezette a kormányt, amikor úgy döntött, hogy a szeptembertől kezdődő tanévben ismét lesz cigány ösztöndíj.
Az általános iskola hetedik és nyolcadik osztályába járók, valamint a gimnazisták jó tanulmányi átlag esetén 2007 végéig összesen tizenötezer forintot kapnak, a kiemelkedő eredményt produkáló tanulók húszezret. Ennek a többszöröséhez juthatnak azok a nappali tagozatos diákok, akik valamelyik felsőoktatási intézményben első diplomájuk megszerzésére készülnek, a külföldi főiskolákon és egyetemeken tanulók ösztöndíja pedig 150 ezer forint.
A feltételek több ponton is változtak a korábbiakhoz képest. A támogatásra szánt összeget egy évre 360 millió forintban limitálták (ez kevesebb mint a fele a korábbinak). Ha túl sok pályázat érkezik, előnyt élveznek a jobb tanulók és a szociálisan rászorulók, valamint azok, akik tanulmányi előmenetelük érdekében valamilyen szolgáltatást vesznek igénybe.