Duray: Megnyitjuk a Benes-dekrétumok ügyét
Terjedelmes interjút közölt ma délután Duray Miklóssal a Sme pozsonyi napilap internetes kiadása. A szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának stratágiai alelnöke elmondta: jövőre szeretnék megnyitni a Benes-dekrétumok ügyét, s valamiképpen kárpótolni a második világháború után meghurcolt csehszlovákiai magyarokat. Arra a kérdésre, vajon Csáky Pál elnök tud-e erről a szándékról, az interjúalany azt válaszolta, hogy ez a tagság kérése, amelyre nem lehet nemet mondani. -- Egyelőre több konkrétumot nem tudok mondani – tette hozzá.
Duray Miklós szerint Szlovákiában leginkább a kulturális és a perszonális autonómiát lehetne megteremteni, mert az önkormányzatiságnak ez a formája más kisebbségeknek, főleg a romáknak is megfelelne, miként a többségi nemzetnek is.
– Nem lenne jobb, ha ezek a területeket egyenesen Magyarországhoz kerülnének? – tették fel az újabb kérdét a politikusnak. – Ez merőben más kérdés, amely összefügg Európa stabilitásával és a régió bizonytalan egyensúlyi helyzetével, amelyben élünk. Vagyis ez nem úgy merül fel, hogy akarunk-e vagy sem kisebbségiek lenni – magyarázta.
Az MKP vezető politikusa felidézte azokat az éveket, amikor a kommunista rezsimben jogvédőként tevékenykedett, s a titkosrendőrség zaklatta és be is börtönözték. Majd arról beszélt, hogy a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) még 1996-ban is le akarta járatni, s ha ez nem sikerülne, akkor azt sem zárták ki, hogy elteszik láb alól.
Erről állítólag egy belső, titkos anyag tanúskodik, amelyet egy jóakarója megmutatott neki. Duray szerint ma sem kizárt ilyesmi, ezért nem állt meg tavaly a rendőröknek, akik emiatt üldözőbe vették, majd miután beérték, közölték vele, hogy gyorshajtás miatt akarták igazoltatni. A polikus nem volt hajlandó megfújni az alkoholszondát.
– Kinek lenne érdeke ma lejáratni önt, hiszen ellenzéki politikusként semmi esélye sincs arra, hogy elképzeléseit valóra váltsa? – firtatta tovább az újságíró. – Ez igaz, de továbbra is kellemetlen vagyok bizonyos politikai és pénzügyi köröknek, meg egy nem európai titkosszolgálatnak – felelte Duray.
A továbbiakban megismételte korábbi álláspontjait, melyek szerint Bugár Bélából a kommunista titkosszolgálat egyik ügynöke faragott pártelnököt, s többek között azzal a feladattal bízta meg 1990-ben, tegyen meg mindent azért, hogy Duray ne lehessen a magyar párt parlamenti frakciójának elnöke.
– Lehet, hogy Bugár nem tudta, hogy az illető besúgó, de ezt az utasítást a saját fülemmel hallottam – állította Duray Miklós. A továbbiakban bírálta az MKP volt elnökét, mert tekintélyelvű pártvezető volt, s hazudott is. Ezután az interjúalany megismételte azt a korábbi véleményét is, hogy Bugár Bélát bizonyos gazdasági lobbi irányította, elsősorban Világi Oszkár, aki jelenleg a Mol-csoporthoz tartozó pozsonyi nemzeti kőolajfinomító, a Slovnaft vezérigazgatója.
– Miért nem beszél konkrétan? – érdeklődött tovább a publicista. – Nem vagyunk nyomozók, de a párttagságunk sok mindent tud, azt is tudja, miről beszélek – felelte Duray. Aki újra az állította, hogy az MKP rimaszombati járási konferenciáján megvásárolták a szavazatokat, s így lett járási elnök Simon Zsolt, volt agrárminiszter.
– De hiszen, ezért a kijelentéséért nemrég nyilvánosan bocsánatot kért! – vetette közbe a beszélgető partnere. – Nem azért kértem bocsánatot, mert nem mondtam igazat. Azokat követtem meg, akik úgy érezték, hogy megsértettem őket – felelte Duray Miklós.
Lapunk érdeklődésére Bugár Béla elképesztőnek tartja Duray Miklós további vagdalkozásait. – Duray nyilatkozata hemzseg az ellentmondásoktól. Például először azt állítja, hogy más személyek befolyásolnak, aztán meg azt bizonygatja, hogy tekintélyevú módszereim vannak. Már nem vagyok pártelnök sem pedig a pártelnökség tagja. Egyszerűen felfoghatatlan miért támad továbbra is Duray. Ezzel a magatartásával akár pártszakadást is előidézhet, mert nagyon sokan nem nézik jó szemmel érthetetlen magatartását.
Megkeresésünkre Simon Zsolt azt hangsúlyozta, hogy a stratégiai kérdésekkel megbízott alelnök nem építi, hanem rombolja a pártot, ez pedig Csáky Pál pártelnök felelőssége, mert ő javasolta ezt a tisztséget Duray Miklósnak.
Sem Csáky Pál sem pedig az MKP szóvivője nem vette fel a telefonját, miként Berényi József, a szlovákiai magyar párt elnök-helyettese sem. Néhány hete a pártelnök az egyik sajtóértekezletén arra kérte az újságírókat, hogy ne tegyenek fel kényes kérdéseket Duray Miklósnak. Miután emiatt a sajtó képviselői megbírálták, kijelentette, hogy csupán tréfának szánta ezt a mondatát.
A legfrisebb szlovákiai közvélemény-kutatások adatai szerint az elmúlt hetekben a Magyar Koalíció Pártjának támogatottsága a szokásos 10-11 helyett 8,7 százalékra csökkent.