Szakrendelők súlypontban
Csak a nyár végére készül el a szaktárca a járóbeteg-ellátás átalakításának koncepciójával, de a megvalósításra szánt uniós források felhasználásáról szóló tervet már a hétvégén ismertette Horváth Ágnes egészségügyi miniszter. E szerint a legkorábban augusztusban írják ki a pályázatot, s 2009-ben már át is adják a betegeknek a zöldmezős beruházással épülő kistérségi rendelőket.
Lapunk úgy tudja, az év végéig a tárca alaposan átszabná a meglévő rendszert, és ésszerűsítené a szakellátó helyek számát. Hasonlóan, mint a kórházak karcsúsításnál történt, itt is súlyponti intézményeket jelölnének ki. Ezek a hagyományos szakrendeléseken túl egynapos sebészeti és nappali kórházi ellátást is nyújtanának, legalább 40 ezer embernek. Vagyis bizonyos helyzetekben pótolnák a kórházi gyógyítást.
Jelenleg húsz olyan kistérség van az országban, ahol legalább 15 ezer embert el kell látni. A súlyponti címre azok esélyesek, ahol a kórházat nehéz megközelíteni. Az egészségügyi miniszter az északkelet-magyarországi régióban lévő Cigándot említette példaként. Tudomása szerint az ott élőknek a legegyszerűbb szakorvosi vizsgálatért vagy a 30 kilométerrel távolabb lévő sátoraljaújhelyi kórházba, vagy a 20 kilométernyire eső Kisvárdára kell utazniuk. Az út csak az autósoknak nem okoz nehézséget, a többieknek alaposan meg kell fontolniuk, mert a busz naponta csak háromszor indul ezekbe a városokba. Úgy tudjuk, arról még nincs döntés, hogy a meglévő szakrendelések közül melyek képesek megfelelni az új helyzetnek, s hol vannak azok a helyek, ahová új intézmény építése indokolt. Első körben az uniós forrásokból 6,4 milliárd forintot csak a súlyponti szakellátók kialakítására szánnak.
További 20-25 kistérség pályázhat eséllyel az alapszintű szakrendelő fejlesztésére. Körülbelül ennyi olyan kistérség van, ahol 30 percen belül nem érhető el kórház. A nyertes pályázók előre megkapják az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) elvi befogadó nyilatkozatát. Azaz a finanszírozást megkapják, ha jönnek a betegek is.
- Egyelőre a kórházi kapacitások csökkentése még nem terelte át a betegeket a járóbeteg-ellátókhoz. Sőt, ötödével kevesebben fordulnak szakorvoshoz, mint egy évvel korábban - nyilatkozta lapunknak Sinkó Eszter rendszerelemző közgazdász. Ez pedig megnehezíti az "életben maradásukat". Pedig a szakrendelők április óta több beteg ellátására kaptak lehetőséget a finanszírozótól, ám ezt - beteg híján - nem tudják kihasználni. Április elseje, a finanszírozási rendszer módosítása óta a 181-ből hatvan járóbeteg-ellátónak csökkent a bevétele, különösen ott, ahol a rendelő együtt üzemel a kórházzal, és az átalakítások folytán megszűnt az aktív ellátás. A közgazdász megjegyezte: megfontolandó ugyanakkor, hogy milyen sorsot szán az egészségpolitika a jövőben a kórházi szakambulanciáknak. Elképzelhető ugyanis, hogy szükség van rájuk, azokban a szakmákban például, ahol kontrollra vissza kell hívni a beteget.