Visegrád: amíg a mentő a Mogyoró-hegyre ér
A pécsi Árpád gimnázium diákjai a múlt héten még Visegrádon táboroztak. Ma már otthon vannak, élményeik között azonban őriznek egy rémületeset is. Annak az estének az emlékét, amikor Robi lezuhant a Mogyoró-hegyi játszótér lengőhintájáról, levegőért kapkodott, meg sem tudott mozdulni, fájt a feje és a háta.
A gyerekekkel lévő tanárnő tisztában volt vele, hogy a gerinctájéki erős ütés miatt a fiút nem szabad mozdítani. Este hét óra volt, hűvösödött az idő, az alighanem a sokktól is reszkető, fázó gyereket betakargatták. És vártak.
- Az erdészek ugyan azt mondták, hogy a szentendrei mentőállomásról negyedóra alatt ki kell érnie a mentőkocsinak, mégis úgy telt el több mint egy óra, hogy nem jött a segítség - meséli Gyuriczáné Zadravecz Kornélia tanárnő. - Ahogy a baleset megtörtént, azonnal telefonáltam a tahitótfalui orvosi ügyeletre, ahol azt mondták, hívjunk azonnal mentőt. Ezt én rögtön meg is tettem. A baleset hírére a szomszédos vándortáborból átjött egy tűzoltó, segíteni igyekezett, beszéltette Robit, figyelte, nem vérzik-e a füle, az orra. Közben egy fiatalember, ugyancsak a vándortáborból, lement a hegy aljába, az étteremhez, hogy ott várja és útbaigazítsa a mentőket, akik végül fél kilenckor érkeztek meg. Robit azonnal vákuum-hordágyra tették, és a budapesti János- kórházba mentünk.
Gyuriczáné Zadravecz Kornélia szavai szerint a mentők útközben elmesélték, hogy Pilisvörösvárról jöttek, emiatt volt a késedelem. Úgy tudták, Szentendrén három kocsi is bent állt a mentőállomáson, de nem volt hozzájuk személyzet. Az ugyancsak közeli Esztergomban a mentők állítólag ilyen típusú ügyeleti ellátásra "nincsenek berendezkedve".
A János-kórházban hamar kiderült, hogy a baj nem súlyos. Robi gerince nem sérült meg, de pár napi megfigyelésre még bent kell tartaniuk.
A megkönnyebbülés azonban mindazokkal, akik az események tanúi voltak, nem feledtette azt a kétségbeejtően hosszú órát, amit azzal töltöttek, hogy a mentőket várták. S mivel a visegrádi hegyek gyerektáboroktól hangosak egész nyáron, nem mindegy, mire lehet számítani hasonló esetben.
Az Országos Mentőszolgálattól kapott tájékoztatás szerint mások az időpontok, mint amelyekre az esetnél jelenlévők emlékeznek. A segítségkérés 19 óra 23 perckor érkezett, a mentésirányító az ezt követő percben már riasztotta is a pilisvörösvári mentőkocsit - a szentendrei és az esztergomi esetkocsi ugyanis a kérdéses időpontban éppen más betegeket látott el.
A feljegyzések szerint a pilisvörösvári kocsi 20 óra 5 perckor ért a helyszínre - nem pedig egy óra múlva - csigolyasérülés gyanúja miatt vákuummatracon rögzítették a sérült fiút, s a János-kórház gyermeksebészetére vitték.
A térség mentőellátásán van mit javítani - ezt valószínűleg az Országos Mentőszolgálat is tudja: fejlesztési tervükben szerepel egy mentőállomás létesítése Visegrádon.