Kárpótlás ad az EU az elutasított fúzió után

A fúziókontroll során Brüsszelben elutasított kéttucatnyi céget mozgósíthatja az Európai Bíróság szerdai, nagy meglepetést okozó ítélete, amelyet precedensértékűnek tekintenek. A luxemburgi talárosok kimondták: részben jogos a Schneider, elektronikai eszközöket gyártó francia vállalat Brüsszellel szemben benyújtott kártérítési követelése, amiért utóbbi elutasította a Legrand-nal tervezett egyesülésüket.

A Schneider 1,66 milliárd euróra perelte az Európai Bizottságot – noha ennyit azért várhatóan nem fedez majd a hónapokon belül, szakértők bevonásával rögzített fájdalomdíj. Nem is tátong ekkora rés az EU költségvetésében, s nemigen lenne honnan lecsippenteni. A MyTravel brit utazási iroda azonban máris sorban áll; neki a First Choice-szal való házasságát akadályozták meg.

Szerencsejáték monopólium

Az EU-jog szerint a szerencsejáték állami monopóliuma nem szolgálhatja kizárólag a kincstár érdekeit, az ilyet a bűnözés elleni küzdelemmel kell megindokolni – állapította meg szerdán a francia Semmitőszék. A legfőbb jogi fórum a párizsi fellebbviteli bíróságot is elmarasztalta, amiért egy tavaly januári ítélete előtt ezt nem vizsgálta meg körültekintően. A kérdéses ügyben a csaknem nyolcvan éve fennálló, az állam javára évi több mint egymilliárd eurót (246 milliárd Ft) kasszírozó PMU monopólium perelte a Zeturf nevű máltai bukmékerirodát, amely lóversenyfogadásokban érdekelt. (Sz. L. L.)


A versenyhatóság az EU talán legnagyobb jogkörű intézménye – ezért a luxemburgi ítélet Brüsszelben nagy presztízsveszteség. Ugyanakkor a nagyvállalatok olyan precizitással készítik elő a felvásárlásokat, hogy az elmúlt háromezer esetből csak húszban utasították el a fúziót. A minap két ír légiközlekedési vállalat, a Ryanair és az Aer Lingus járt pórul, azt megelőzően pedig a portugál energiaóriások, az EDF és a GDF, még 2004 decemberében.

A Schneider és a Legrand egyesülését Brüsszel 2001 októberében akadályozta meg. Ám a Schneider hónapokkal előbb már 5,4 milliárd eurónak megfelelő frankért megszerezte a rivális céget, amelyen a döntés miatt kénytelen volt túladni. Végül, egy évvel később a Wendel francia, illetve a KKR amerikai befektetési alap 3,6 milliárd euróért megvette a Legrand-t, azaz a Schneider csaknem kétmilliárdot bukott az üzleten. Az Európai Bíróság nem sokkal később kimondta ugyan a brüsszeli vétó jogellenességét, de akkor még kártérítési kötelezettség nélkül.

Brüsszeli tudósítónktól

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.