Értékek elszánt megmentője
Esterházy - született Ottrubay - Melinda hercegné, Pál özvegye, Ausztria egyik legnagyobb vagyonának birtokosa. Burgenland jótevőjének "hazatérése" ugyan sokáig tartott, ám a kicsiny osztrák tartomány lakosai elnézték a hosszas távolmaradást, amelyet egyébként rendszeres burgenlandi látogatások tarkítottak.
Az Esterházy hercegek történetét Burgenlandban mindenki ismeri. Tudják, hogy a korábban jelentéktelen nemesi család a XVII. századtól a Habsburgok törökellenes harcának hű segítője volt, I. Lipót császár ezért adományozta I. Esterházy Pálnak (Magyarország nádorának) a hercegi címet. Művészetpártolásuk máig érezteti hatását; Kismartonban muzsikált és komponált harminc éven át Josef Haydn, a hercegek pedig jó ízléssel vásárolták a II. Miklós által alapított galériába a műkincseket, gyűjtötték a könyveket. Az időnként politikai szerepvállalással is járó felemelkedésnek a Monarchia bukása vetett véget, az első világháború után cseh és horvátországi birtokok vesztek el, a magyarországi 128 hektárt a második világháború után államosították.
A dinasztia 12. hercege, Pál, 1944-ben, egy budapesti légópincében ismeri meg Ottrubay Melindát, az Operaház primabalerináját, akit két év múlva feleségül vesz. Melinda hercegnének már nem sok jut a fejedelmi életből, férjét 1948-ban, a Mindszenty-perben koholt vádak alapján elítélik, s mivel a magát mindig magyarnak valló család sarja külső segítséget nem hajlandó elfogadni, börtönélete egészen 1956-ig tart. A gyermektelen házaspár Nyugatra menekül, csak rövid időre állnak meg Kismartonban, mert Pál herceg meggyőződéses royalistaként nem bízik a már független Osztrák Köztársaságban. Inkább Zürichben telepednek le, ám éles pengeváltások következnek: a bécsi kormány több ezer hektár birtok eladására kényszeríti őket. Pál herceg 1989-ben bekövetkezett haláláig nem békült ki az osztrák hatóságokkal, hiába igyekezett felesége enyhíteni az ellentéteket.
A herceg halálakor 15 milliárd schilling értékűre - 1,3 milliárd euróra - becsült vagyonát Melinda hercegné örökölte. Mai népszerűségét azzal alapozta meg, hogy nem adta el a birtokokat - amelyek egyébként Burgenland tizedét teszik ki -, hanem annak egyben tartása mellett döntött, s kezdettől fogva a történelmi és kulturális emlékek megőrzésén fáradozott. A vagyonhoz huszonegy kastély, 60 gazdaság, 414 falu, 350 ezer hektárnyi erdőterület tartozik, nem beszélve a Fertő tó jelentős részéről. A hercegné érdeme a tartományi kormánnyal kötött megállapodás, amely szerint a várak és kastélyok ugyan Esterházy-tulajdonban maradtak, de jelképes díj (egy schilling) ellenében a tartomány bérli kulturális célokra. Ez teszi lehetővé a Haydn-fesztiválokat, a St. Margarethen-i Operafesztivált, ennek köszönhetőek a fraknói, halbturni és kismartoni kastély állandó és időszakos kiállításai. A hercegné hosszabb távon gondolkodott, 1994-től három alapítványba vitte át a vagyont: egyfelől védve azt a családi viszályoktól, másrészt biztosítva a kulturális örökség megóvását.
Jóval később, 2001-ben alakult az Esterházy Betriebe gazdasági társulás, amely a nagyvonalú mecenatúra pénzügyi alapjait hivatott megteremteni. Melinda egy fiatal, dinamikus szakemberre bízta az irányítását, a kiválasztott Ottrubay István - Melinda unokaöccse - lett, aki azóta bizonyított. A gazdaság szépen gyarapszik, s a tartomány vezetésével tető alá hozott megállapodások biztosítják a fejlődést. Júniusban tették közzé, miként korszerűsítik - a műemlék teljes megtartása mellett - a kismartoni kastélyt és annak parkját, miközben Fraknón már második éve működik az ősgaléria.
S hogy miért kellene Melinda miatt aggódni? A hercegné visszavonultan él - ezt tette egyébként Zürichben is -, az ügyek intézését öt éve átadta, idős kora pedig feljogosítja, hogy megválogassa, kivel találkozzék. Még a családi nevet viselők is gyakran kosarat kapnak. Elterjedt, hogy az unokaöcs Ottrubay fogságban tartja a hercegnét, a vagyonra szemet vetve bábként mozgatja, tehát nagy baj van. A vádak azonban nem igazolódtak be, a születésnapos fotó is tanúsítja: az idős hölgy vidáman cseveg - akivel persze van miről.