A legkorábbi lelet a világmindenség történetéből
A hawaii Keck obszervatórium óriásteleszkópjával befogott fény akkor keletkezett, amikor a 13,5 milliárd évesre becsült univerzum még csak 500 millió éves volt. A kutatók még soha nem figyeltek meg ehhez foghatót. "Ez a legkorábbi lelet a világmindenség történetéből. A fény a csillagok korai generációjától érkezett és az univerzum kisgyermekkorában indult útjára " - mondta Richard Ellis, a California Institut of Technology munkatársa.
A fénysugarat a gravitációs lencsézés elnevezésű eljárással fedezték fel. Olyan csillagrendszerekre irányították a teleszkópot, amelyek óriási távolságról is mágnesként vonzzák magukhoz a fényt. "Ezek a galaxishalmazok hatalmas erejű nagyítólencseként viselkednek" - mondta a csillagász.
A világmindenség születése, az ősrobbanás után az első 300 ezer évben extrém magas hőmérsékleten kezdett fejlődni az univerzum, majd a sötétség kora következett, amikor a csillagok még formálódtak ki. A hidrogén aztán lassan csillagokká sűrűsödött és megjelent a fény, a felfedezés pedig azért rendkívül jelentős, mert éppen erről az időszakról tudósít. "Saját világunk keletkezésének lehetünk tanúi" - mondta Richard Ellis, aki kollégájával, Dan Starkkal közösen mutatja be a kutatási eredményeket szerdán a brit csillagászati társaság londoni konferenciáján.
(MTI)