Befogadási stratégiák
Óriási javulást hozhat a szervátültetésben részesülő betegek életminősége szempontjából egy braunschweigi (Helmholtz Centrum, Németország) orvoscsoport módszere: ha a gyakorlatban is beválik, a transzplantációban részesülőknek nem kell napi rendszerességgel életük végéig az immunrendszerük működését elnyomó (szupprimáló) gyógyszert szedniük. Eddig ez szóba sem jöhetett, hiszen a jól működő immunrendszer elpusztítja a számára idegen, újonnan beültetett szervet. Az ennek elkerülésére fenntartott immunszuppresszió viszont az első időkben kényelmetlen (a beteg többnyire el sem hagyhatja emiatt a steril szobát - saját védekező rendszere helyett a szobafogság óvja őt a fertőzésektől), hosszú távon pedig számos nemkívánatos hatással rövidíti a várható élettartamot. A kezelés mellett egy új szerv tízéves működőképességére csak a betegek mintegy felénél számíthatunk. A német kutatóknak nemrég sikerült az eddigiektől eltérő módon megfékezniük a természetes védőrendszer új szerv elleni harcát - ám egyelőre csak állatoknál.
Az idegen behatolók elpusztításáért - legyenek azok baktériumok vagy egy másik ember szervei - az immunrendszer különböző szerepet betöltő sejtjei együtt felelősek. A közvetlen harcot az úgynevezett T-effektor sejtek veszik fel, és sok más sejttípus háttérmunkája segítségével rendszerint győznek is. A "csata" zajlását láz, gennyképződés, gyengeségérzés és még sok egyéb tünet jelzi.
"Úgy avatkoztunk be a T-sejtek fejlődésébe, hogy azok most már nem jelentenek veszélyt az átültetett szerv számára" - magyarázta a Die Welt című napilapnak Matthias Gunzer professzor, a kutatás vezetője. "Ehhez a még nem kifejlett T-sejteket, az úgynevezett T-helper (segítő) sejteket mesterségesen nagyon szoros kapcsolatba hoztuk az immunrendszer egy másik sejttípusával, a B-sejtekkel, ami miatt nem immunaktiváló T-effektor sejtek, hanem szabályozó T-sejtek alakultak ki" - tette hozzá a fertőzésspecialista. A szabályozó T-sejtek hatása éppen az ellenkezője a T-effektorokénak: az immunrendszer aktiválása helyett csillapítják a védekező reakciót.
A kísérletek során a B-sejtekkel való kapcsolat révén létrejött szabályozó T-sejteket állatokba injekciózták. Az egerek aztán új szívet kaptak,
A Blood című orvosi szakfolyóiratban közölt tanulmány - amelynek hatása sok szaktekintély szerint lenyűgöző - fontos lépést jelent a transzplantációkutatásban, de a gyakorlati alkalmazására valószínűleg sokat kell még várni. Ki kell még deríteni, hogy a szabályozó T-sejtekkel kezelt immunrendszer nem veszíti-e el kórokozókat - baktériumokat, vírusokat - felismerő képességét. Közben pedig gőzerővel folynak a más megközelítésű módszerek vizsgálatai - például a genetikai immunszuppresszióé, amely már 2000-ben eljutott odáig, hogy a hagyományos gyógyszerből elég egy hétnapos kúra, hogy az új szerv tartósan működőképes maradjon. A megfelelő gének megtalálása, közömbös hatású vírusokkal való szervezetbe juttatása és működtetése azonban szintén annyi tisztáznivalót vetett fel, hogy máig sem alkalmazzák rutinszerűen.