Az elitegység már a gépben ült
A 2005-ös vállalkozás részleteit most szivárogtatta ki a The New York Times, amely az amerikai különleges szolgálatok tucatnyi tisztjét kérdezte meg a máig államtitokként kezelt műveletről.
Az Az-Zavahri-akcióban az amerikai haditengerészet néhány tucatnyi, különlegesen kiképzett-felszerelt kommandósa vett volna részt. Feladatuk: ejtőernyővel leereszkedni egy, az afgán határ menti kis faluba, és ott elfogni/megsemmisíteni az al-Kaida összegyűlt vezetőit, mindenekelőtt Az-Zavahrit. A missziót a határ túloldalán helikoptereken, páncélozott járműveken több száz ranger (a szárazföldi erők kommandósai), CIA-rohamosztagos biztosította volna.
Az akció lefújása megerősítette az amerikai hadsereg, a különleges szolgálatok körében érződő bizonytalanságot. Hosszú évek óta a politika nem adott módot rá, hogy felkészültségüket, képességeiket jelentősebb akcióban bizonyítsák. Mások szerint az amerikai katonai felső vezetés, a bürokraták még mindig nem alkalmazkodtak a globális terrorizmus elleni harc megváltozott körülményeihez.
Ezúttal is a nagypolitika szólt közbe: az azóta posztjáról távozott amerikai védelmi miniszter, Rumsfeld visszarendelte a kommandósokat. Amerikai katonai források szerint a bátortalan, maszatoló, világos célok nélküli politika vezetett oda, hogy az al-Kaida az elmúlt két évben kiépíthette Pakisztán nyugati területein hatalmi infrastruktúráit.
A terroristák térnyerése tükröződik az iszlámábádi Vörös Mecset több száz, hittanhallgató diáknak álcázott, kiképzett iszlamista harcosa nyílt lázadásában. A legutolsó hírek szerint Pervez Musarraf pakisztáni elnök kormánya kitart a meghirdetett kemény vonal mellett, és ha az iszlamista lázadók nem adják meg magukat feltétel nélkül, megrohamozzák a több négyzetkilométernyi épületkomplexumot. A hét végén egy diáknak öltözött iszlamista mesterlövész lelőtte a pakisztáni hadsereg egyik ezredesét. (A mesterlövész-kiképzés fontos része arra megtanítani a lövészeket, hogyan iktassák ki az ellenséges erők vezetőit, katonai parancsnokait. Irakban - de ez így volt már Vietnamban is - bevetések alkalmával ezért nincsenek rendfokozatok, a katonák nem tisztelegnek parancsnokaiknak, nehogy ezzel elárulják őket az ellenséges mesterlövészeknek.)
Pakisztán az egyik legfontosabb és legkritikusabb USA-szövetséges az iszlám világban. Mindenekelőtt azért, mert az egyetlen iszlám hatalom, amelynek atomfegyvere van. Emiatt Washington roppant elővigyázatos a Musarraf-rendszerrel. Igyekszik, akár keserves kompromisszumok árán megőrizni annak belső stabilitását, nehogy egy Musarraf elleni puccsal az iszlám szélsőségesek mögött álló politikai erők megkaparinthassák a legfeljebb néhány tucatnyi pakisztáni nukleáris robbanószerkezetet.