Kalinyingrádba orosz rakétákat telepíthetnek
A guatemalai látogatáson tartózkodó Vlagyimir Putyin orosz elnök azt nyilatkozta: nem vár azonnali választ Washingtontól az amerikai rakétavédelmi pajzs kelet-európai kiterjesztésével kapcsolatos javaslatai ügyében. Hangsúlyozta, az orosz vezetés elsődleges célja, hogy kifejezésre juttassa álláspontját, és tárgyaljon amerikai partnerével.
Annak ellenére, hogy Putyin reményét fejezte ki, miszerint George W. Bush végül elfogadja a rakétavédelmi pajzsra vonatkozó orosz alternatívát, Moszkva mégsem anynyira bizakodó. Alekszandr Grusko, a külügyminisztérium helyettes vezetője a Berliner Zeitung című lapnak nyilatkozva meg sem említette Putyin javaslatát, amelyet az amerikai rakétavédelmi pajzzsal kapcsolatban a hét elején tartott orosz-amerikai elnöki találkozón terjesztett elő. Azt az orosz álláspontot erősítette meg, miszerint a tervezett kelet-európai telepítés felborítja a kontinensen évtizedek során kialakult stratégiai egyensúlyt.
Grusko hangsúlyozta, hogy Moszkva továbbra sem tartja meggyőzőnek azt az amerikai állítást, amely szerint a telepítés nem Oroszország, hanem a lator államok (Észak-Korea és Irán) ellen irányul. - Katonai téren elsősorban a képességek számítanak, nem pedig a szándékok, akármilyen szépen is csengenek azok - fogalmazott a magas rangú orosz diplomata, utalva arra, hogy az amerikai elhárító rendszer - mint mondta - megteremti az első csapás lehetőségét az orosz stratégiai elrettentő potenciállal szemben.
Új hang a "kórusban" Szergej Ivanov orosz miniszterelnök-helyettesé, aki Taskentben kijelentette: Moszkva rakétákat telepít az Oroszországhoz tartozó kalinyingrádi enkláve területére, ha az USA nem mond le a tervéről, hogy Lengyelországban rakétaelhárító rendszert építsen ki. Az orosz politikus ugyanakkor azt is egyértelművé tette, hogy amint Washington elfogadja a moszkvai javaslatokat, okafogyottá válik az a kényszer, hogy Oroszország nyugati területein (beleértve a kalinyingrádi körzetet is) rakétákat telepítsenek - írja az MTI.
Putyin egy hónapja javasolta, hogy Oroszország és az Egyesült Államok közösen használjon egy azerbajdzsáni radarállomást, amelyet jelenleg Moszkva üzemeltet. Moszkvai forrásokra hivatkozva az Interfax azt közölte: amerikai és orosz szakértők a közeljövőben - akár egy hónapon belül - megkezdhetik a tárgyalásokat a rakétavédelmi kérdésekről.