Bűnösnek találtak egy ruandai tisztet tíz békefenntartó meggyilkolásáért
A per Belgium közelmúltbeli történelmének egyik leggyászosabb időszakát próbálta lezárni. Ruandában 1994-ben népirtásba torkollott a két helyi népcsoport, a tuszik és a hutuk közötti feszültség. Az öldöklést a ruandai elnök, Juvénal Habyarimana repülőgépének lelövése, a politikus halála indította el. Másnap a miniszterelnök, Agathe Uwilingiyimana a rádión keresztül nyugalomra akarta inteni honfitársait, s hogy ezt megtehesse, kíséretül védőőrizetet kért az országban állomásozó ENSZ-békefenntartóktól. Tíz belga katonát küldtek ki erre a feladatra, azonban 1994. április 7-én mind őket, mind a miniszterelnököt (és férjét) meggyilkolták.
Az eset olyan traumát okozott Belgiumban, hogy az ország szinte azonnal hazarendelte katonáit Ruandából. Néhány évre az egész közép-afrikai térségből is kivonult - holott egykoron a régió nagy része (Kongó, Ruanda és Urundi) a belga gyarmatbirodalomhoz tartozott, s az itteni országokat Belgiumhoz szoros szálak fűzték.
Belgium 13 éve próbálta elérni Ntuyahaga felelősségre vonását. Hosszú ideig próbálták elérni kiadatását, de eredménytelenül, mígnem 2004-ben a tiszt önszántából utazott Belgiumba. A per 2007 áprilisában vette kezdetét. (MTI)