Sólyom-Horn: dönthetetlen

Sólyom Lászlót feljogosította az Alkotmánybíróság arra, hogy Horn Gyula jóindulatára szoruljon. Mindennek a formája: az államfő a tegnapi döntés szerint nem mechanikus végrehajtója a miniszterelnöki (vagy más) akaratnak, amikor állami kitüntetést ad.

Fontolni köteles.

Az Alkotmánybíróság megfogalmazása szerint ennek során azt kell figyelembe vennie, hogy az elismerésre felterjesztett "tevékenység, magatartás, teljesítmény, amelyet az előterjesztő kitüntetésre érdemesnek talál, nem ütközik-e az alkotmányos értékrendbe".

A szöveg szerint Horn Gyula máris készíthetné a legalkalmasabb minőségű zakóját, amely elbírja a súlya szerint bizonyára húzós Magyar Köztársaság Érdemrendje Nagykeresztjét. Csütörtökre, 75. születésnapjára a betű szerinti értelmezéssel ezt (is) megkaphatná.

A miniszterelnök előterjesztése szerint ugyanis a tevékenység, a magatartás, a teljesítmény, amelyet e nagykereszttel elismerni kíván, a következő: Horn Gyula "azáltal, hogy külügyminiszterként felismerte és vállalta is a történelmi felelősséget, és 1988-ban hozzájárult az Európát kettészelő vasfüggöny lebontásához, nemcsak Németország újraegyesítése előtt, de Európa újraegyesítése előtt is utat nyitott. Nem utolsó sorban ez a tett kellett ahhoz, hogy lendületet vegyen a kelet-európai országokban érlelődő demokratikus átmenet. Ez a tett hozzájárult ahhoz is, hogy a térségben az átmenet majd' mindenütt békés és vértelen legyen. Fontos határkő volt a magyar történelemben, amikor 1990 márciusában Horn Gyula aláírta azt a megállapodást, amely lehetővé tette a szovjet csapatok kivonását Magyarországról, és egyben biztosította a Szovjetuniótól történő teljes elszakadást. Kormányzása idején hívták meg hazánkat a NATO tagjai közé, és ugyanebben a ciklusban kezdhette meg hazánk az Európai Unióval a csatlakozási tárgyalásokat."

Mindezek alkotmányosan kevéssé aggályos hivatkozások, megfontolásuk nem nehéz.

Horn Gyula 1956-os karhatalmistáskodása kívül esik az indoklásban felvett időtartamon, így erre az államfő nem hivatkozhatna, amikor immár alkotmánybírósági felhatalmazással mérlegel.

Azt viszont el kell döntenie, hogy egy lapnyilatkozat szembeállítható-e mindazzal, amire Gyurcsány Ferenc hivatkozik. Hogy ezek a történelmi érdemek - ha Sólyom így ismeri el őket - összemérhetőek-e azzal a ténnyel, hogy Horn Gyula 2006 októberében - ez már a Gyurcsány által hivatkozott időszakkal összeér - a Die Welt című lapnak azt nyilatkozta, hogy 1956-ban karhatalmistaként a törvényes rendet védte. El kell döntenie Sólyomnak, hogy Horn vajon arra gondolt-e, hogy az egység, amelyben a volt miniszterelnök ténykedése már nem feltárható, a törvényes rendet védte, amikor a forradalom résztvevőit fogta el, vagy arra, hogy az "ami ott volt az nem közbiztonság"-ként jellemezhető helyzetet kívánta rendezni.

Ezt kellene Sólyomnak eldöntenie, amiben sokat segíthetne, ha megkérdezné Horn Gyulától, de ettől a gondolatkísérlettől most elállok.

Most tehát Sólyom László nehéz helyzetben van. Ha kitünteti a volt miniszterelnököt az általa köztudottan sérelmezett Die Welt-szöveg ismeretében, lejáratja az egész eljárást, amely végül az ő feljogosításával zárult le. Ha nem tünteti ki Hornt, egy világtörténelmi jelentőségű politikai életművet bélyegez meg egy kétségkívül értelmezést kívánó újságnyilatkozat kapcsán.

Nincs morálisan tiszta megoldás.

Horn kezében viszont van kulcs: ha visszalép a számára méltatlan helyzettől, az államfőt megkíméli egy - bármi is legyen az - rossz indulatokat szülő döntéstől. És talán fejet hajtana előtte az államfő is.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.