Nyomozók a számítógépben
- Európa az iszlámista terrorhálózatok, így az al-Kaida célkeresztjében van. Ami megtörténhet Nagy-Britanniában, az megtörténhet Németországban is – hangoztatta a CDU-s politikus.
Schäuble szerint mihamarabb lehetővé kell tenni a német bűnüldöző szerveknek, hogy a terrorizmus-elleni harc jegyében figyelni tudják a vezetékes-, és mobiltelefon-hálózatokat, továbbá on-line nyomozhassanak. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a rendőrség és a titkosszolgálat az interneten keresztül behatolhat a gyanús számítógépekbe, s ott terhelő adatok után kutathat. – Csak úgy előzhetőek meg a terrorakciók, ha tudjuk, hogy a legmodernebb kommunikációs technológiákat használó elkövetők mire készülnek – hangoztatta.
A kereszténypártokkal együtt kormányzó szociáldemokraták és az ellenzéki pártok szkeptikusan állnak a felesleges pánikkeltéssel is vádolt Schäuble terveihez. A többi között azzal érvelnek, hogy a világ egyik legjobban bekamerázott országában, Nagy-Britanniában a köztéri figyelőrendszereknek nem a megelőzésben, hanem az elkövetett bűncselekmények felderítésében van szerepük. Németországban a nagy pályaudvarokat és repülőtereket már egyébként is bekamerázták a szövetségi hatóságok, a városok közterületeinek figyeléséről viszont az illetékes önkormányzatok döntenek.
Schäuble ugyanakkor felvetette, hogy amerikai mintára az európai belügyi szerveknek is be kellene gyűjteni a légiutasadatokat: elsősorban a Közel-Keletről és Ázsia muzulmán régióiból érkezők esetében lenne célszerű előzetesen információkat szerezni arról, hogy pontosan kik szállnak fel az Európai Unióba tartó járatokra.
(Berlin)