Iraki orvos volt a glasgow-i merényletkísérlet egyik tettese
A nap folyamán kiderült, hogy a glasgow-i repülőtéri robbantásos merényletkísérlet egyik őrizetbe vett tettese egy iraki állampolgárságú orvos, aki abban a Glasgow környéki kórházban dolgozott, ahová súlyosan összeégett társát beszállították. Bilal Abdulla három éve Bagdadban szerzett orvosi diplomát.
A két merénylőjelölt egy pokolgéppel megrakott Jeep Cherokee terepjáróval próbált betörni vasárnap a nyugat-skóciai nagyváros repülőterének utascsarnokába. A kocsi fennakadt a bejáraton és kigyulladt; vezetőjét válságos állapotban szállították a Paisley városrészben lévő kórházba.
A területileg illetékes Renfrewshire grófságbeli rendőrség főfelügyelője hétfőn késő este tartott sajtótájékoztatóján megerősítette azokat a híreket, amelyek szerint a kórház parkolójában tűzszerészek ellenőrzött robbantást hajtottak végre egy személyautón. A rendőrtiszt szerint ennek során robbanóanyagot nem találtak.
Korábbi hétfői értesülések szerint az őrizetbe vett iraki orvos kocsijáról van szó, amely a kórház mellett parkolt.
A londoni és glasgow-i robbantássorozat meghiúsítása után őrizetbe vettek között még legalább egy további orvos van, a 26 éves jordániai Mohammed Asha. Ashát és feleségét a glasgow-i repülőtér ellen megkísérelt merénylet után, a skót nagyvárostól több száz kilométerre délre, az angliai Cheshire grófságban, az M6-os autópályán fogták el a rendőrök, akik leszorították a gyanúsított kocsiját az útról.
A brit sajtó hétfői értesülései szerint a brit biztonsági szervek azt gyanítják, hogy Asha valójában egy al-Kaida-sejt vezetője, és ő tervelte ki az összehangolt merényletkísérleteket.
Asha édesapja azonban a BBC-nek Ammánban azt mondta: tévedésről van szó, fia ártatlan, és csak orvosi továbbképzésen vett részt Nagy-Britanniában. Az apa közölte: II. Abdalláh jordániai király közbenjárását kéri fia érdekében.
A Scotland Yard hétfő este bejelentette, hogy a merényletkísérletek vizsgálata során egy személyt külföldön is őrizetbe vettek, de a közleményből nem derült ki, hogy pontosan hol.
Ezzel nyolcra emelkedett a londoni és a glasgow-i robbantásos merényletek kapcsán eddig őrizetbe vettek száma; köztük van a két glasgow-i támadó is.
Jacqui Smith brit belügyminiszter hétfőn a BBC-nek azt mondta: Nagy-Britanniának a lehetséges legsúlyosabb, és tartós terrorfenyegetettséggel kell szembenéznie, és ez a fenyegetettség az al-Kaida terrorhálózathoz kötődik. Smith részletek nélkül hozzátette: a hétvégi londoni és glasgow-i merényletkísérletek előtt a brit elhárítás már több hasonló próbálkozást meghiúsított.
Hétfő este több órára lezárták az egyik legnagyobb londoni repülőtér, a Stansted utascsarnokát, amely előtt egy gazdátlan bőröndöt találtak. Nem sokkal később jelentkezett a csomag tulajdonosa, akit kikérdezés végett őrizetbe vettek.
Ezután a terminált, ahol több százan rekedtek benn a riadó idejére, megnyitották.
A brit kormány a merényletkísérletek után a legmagasabbra, vagyis "kritikusra" emelte a terrorfenyegetettség hivatalosan megállapított szintjét. Ez egyebek mellett a repülőterek biztonsági ellenőrzésének rendkívüli megszigorításával is jár; a nagyobb légikikötőket például magánjárművekkel gyakorlatilag lehetetlen megközelíteni.
Washington már két héttel ezelőtt tudott a merénylet tervéről?
Az amerikai belbiztonsági minisztérium állítólag már két héttel ezelőtt tudott titkosszolgálati értesülésekből a glasgow-i repülőtéri merénylet tervéről, de az illetékes skóciai hatóságokhoz nem érkezett figyelmeztetés a jelek szerint. Az ABC amerikai tévécsatorna jelentette ezt internetes honlapján, de nem tért ki rá, miért akadt el az információ. Michael Chertoff amerikai belbiztonsági miniszter nem kívánta kommentálni az ügyet, de azt leszögezte az ABC hírműsorának adott nyilatkozatában, hogy minisztériuma mindig mindenféle információt haladéktalanul eljuttat Nagy-Britanniába az illetékes partnerszerveknek.
Az ABC értesülése szerint Prágát és a Cseh Köztársaság más részeit is megemlítették a szóban forgó titkosszolgálati jelentések terrortámadások lehetséges célpontjaiként.
(forrás: MTI)