Elkerülhetetlen atombomba? - bocsánatkérés és kormányfői megrovás
Kjuma Fumio már vasárnap bocsánatot kért azért, amiért előző nap elkerülhetetlennek nevezte, hogy az Egyesült Államok a második világháború végén atombombákat dobott a szigetországra. Mint a japán miniszterelnöki hivatal szóvivője hétfőn közölte, Abe felszólította Kjumát: a jövőben tartózkodjon "félreértésre alkalmat adó megjegyzésektől".
"Fontos, hogy a kormány tagjai állandóan figyeljenek arra, hogy mit mondanak" - hangsúlyozta a szóvivő, egyúttal közölte: a miniszter vállalja szavaiért a felelősséget. Kjuma Fumio kijelentése nagy felháborodást keltett a hirosimai és nagaszaki atomtámadás túlélői körében, egyes ellenzéki parlamenti képviselők pedig egyenesen a miniszter lemondását követelték, mert szavait úgy értelmezték, hogy a politikus igazolni kívánta a tömegpusztító fegyverek bevetését hazája ellen.
Kjuma Fumio vasárnapi nagaszaki sajtóértekezletén elnézést kért amiatt, ha kijelentése esetleg az atomtámadás áldozataival szembeni tiszteletlenségnek tűnt volna. Mindazonáltal elutasította, hogy a történtek miatt lemondjon tisztségéről. Az Egyesült Államok 1945. augusztus 6-án dobott atombombát Hirosimára, aminek következtében legalább 140 ezer ember vesztette életét. A három nappal később Nagaszakira ledobott másik atombomba a helyi vezetők szerint 74 ezer ember életét ontotta ki. Japán augusztus 15-én feltételek nélkül megadta magát. A magas sugárterhelés miatt az atomtámadások túlélői közül sokan később súlyos betegségekben, köztük rákban szenvedtek. A miniszter maga is Nagaszakiból származik. (MTI)