Kincskeresés a hálón: komputerre bízott milliók

Az informatika leggyorsabban fejlődő területeinek egyike az adatbányászat (számítógépes adatbázisokban és az interneten végzett automatikus információkeresés). A fejlődés motorja a haszon: a más eszközökkel kibányászhatatlan információk vagyonokat érhetnek - kivált az üzleti döntéseknél.

Adatbányász szoftvereket a hetvenes évek óta használnak, ám a számítástechnikai kapacitás bővülése új alkalmazási területeket nyitott meg. Ilyen például a hírbányászat, amely a fejlettebb kulcsszavas keresőkre emlékeztet, de a keresési paraméterek rögzítésén túl tökéletesen automatizált. Az Index mesterséges intelligenciával foglalkozó cikke szerint egy 2500 szavas gazdasági cikk elolvasásához és értelmezéséhez legalább 10 perc kell, ugyanez a számítógépnek három századmásodpercig tart.

Az új alkalmazási lehetőségek közül a cikkelemzés mellett a webbányászat a legígéretesebb, mivel a világ legnagyobb és leggyorsabban bővülő adattárát, az internetet használja. Ezt jelzi az Accentia nevű gyógyszercég esete. A vállalat sikeres gyógyszerkísérletet hajtott végre egy rákellenes oltóanyaggal, s az erről szóló hír egy adatbányász szoftver révén bekerült a tőzsdei információáramlásba. Ennek következtében a részvényárfolyam napok alatt 70 százalékkal emelkedett, s a hírről elsőként értesült brókerek szép summát tehettek zsebre.

Tavaly az amerikai tőzsdei műveletek harmadát már emberek nélkül, számítógépes programokkal végezték, s a becslések szerint 2010-re ez az arány 50 százalék fölé nő. A fejlődés annak ellenére töretlen, hogy egyre nyilvánvalóbbak az algoritmusalapú döntések kockázatai. A váratlan külső események kiszámíthatatlan hatással lehetnek az árfolyamokra, a piaci szereplők döntéseire.

Ráadásul az "emberi tényező" (a kapzsiság, az óvatosság vagy a félelem) nemcsak kockázatot jelenthet, hanem olyan többletet is, amivel a számítógép még sokáig nem tud versenyezni. A Lehman Brothers szakértője, Michael Kearns szerint a probléma elvileg megoldható. Léteznek ugyanis olyan programok, amelyek képesek "tanulni" az emberektől (vagyis egy ilyen tőzsdeszoftver eltanulhat néhány döntési modellt attól a brókertől, aki az adott programot használja). Ám az emberismeret aligha tanulható ily módon.

Meglehetősen rosszul reagálnak a hírbányász rendszerek az álhírekre is, aminek legutóbb az Apple volt a szenvedő alanya. A cég belső levelezőhálózatából kikerült egy technikai blogra egy ellenőrizetlen információ arról, hogy csúszik az iPhone és az új Mac operációs rendszer bevezetése. A hírbányász megoldások révén fél óra alatt körbeszáguldott a pénzügyi világon, és négymilliárd dolláros (átmeneti) árfolyamveszteséget okozott az Apple tulajdonosainak.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.