A tizenegy órás munkaidő ellen tüntetett a Liga a Suzuki előtt
"A szakszervezetnek ellenhatalmat kell szerezni ahhoz, hogy az uralkodó osztály egyeduralmát enyhíteni lehessen, hogy ne tizenegy órás munkaidőkről beszéljünk itt, hanem a nyolc órás munkaidőről, amelyről a dédapáink nem gondolták volna, hogy a XXI. században merész és radikális követelésnek fog számítani" - jelentette ki Tamás Gáspár Miklós filozófus a tüntetőket üdvözölve.
A megmozdulásra más tagszervezetek munkásait hozták el, mert a Suzukiban dolgozók félnek véleményt nyilvánítani - mondta el Gaskó István, a LIGA elnöke az MTI-nek.
Gaskó szerint a tizenegy órás, nyújtott műszak bevezetésével a gyár a munkásszállítás költségein akar spórolni. Az elnök elmondta, Japánban tanult gyári dolgozóktól tudja, az anyavállalatnál több emberrel, jobb körülmények között végzik a magyarországihoz hasonló munkát.
További feszültséget okoz a LIGA és a Suzuki között, hogy a gyár szakszervezetének rendkívüli felmondással eltávolított elnökét, Párma Zsoltot a bíróság jogerősen visszahelyezte állásába, azonban a Suzuki még az ítélet kihirdetése előtt újabb rendkívüli felmondást küldött Párma Zsoltnak, aki akkor a szakszervezet szerint az előző felmondás érvényessége miatt nem minősült a cég alkalmazottjának.
A LIGA szakszervezetek a Suzuki eljárását időhúzásnak minősítette, annak érdekében, hogy a tisztségviselő minél később kerülhessen vissza a vállalathoz.
Párma Zsolt az MTI-nek elmondta, a gyár legújabb "találmánya" az éjjel-nappali óvoda, ahová a nappalos és az éjjeli tizenegy órás műszak alatt el lehet helyezni a gyerekeket. A szakszervezeti elnök szerint érdemes lenne a váltott műszakos óvodába járásról megkérdezni egy gyermekpszichológust.
Ruska Viktória, a Suzuki sajtóreferense az MTI kérdésére pénteken nem kívánt kommentárt fűzni a tüntetéshez.
A Magyar Suzuki munkavállalói a megmozdulás ideje alatt családi napot tartanak az esztergomi Vasas pályán, a rendezvényre tízezer embert várnak.
(MTI)