Gyurcsány és Kóka aláírása a koalíciós szerződés mellékletén
"A koalíciós megállapodás aláírásra van ítélve" - mondta szombaton Gyurcsány Ferenc.
Hozzátette azt is, rendelkezik a megállapodás aláírásához szükséges felhatalmazással, nem lát elbizonytalanodást és politikai irányváltási szándékot a választmányban, a testület és a párt elnöksége is támogatja a kormányzati politika folytatását, valamint az egészségbiztosítási rendszer átalakítását.
"Az MSZP választmánya határozott és egyértelmű támogatást adott ahhoz, hogy ezt a koalíciós megállapodást egy új melléklettel kiegészítsük. Ez a következő egy év kormányzásáról szól" - emelte ki Gyurcsány Ferenc.
A kormányfő-pártelnök a szombati sajtótájékoztatón elmondta, nem lát nyitott kérdést a megállapodásban, amelynek végleges változatát a koalíciós partnerrel vasárnap délelőtt tartandó egyeztetésen alkotják meg. Gyurcsány
Gyurcsány Ferenc szerint
A miniszterelnök az egészségbiztosítási rendszerről szólva kitért arra, hogy a választmány támogatja annak átalakítását. Mint hozzáfűzte, egy társadalombiztosító és több pénztár fog működni, meghatározó lesz a szolidaritási elv, és "nem piaci alkuk határozzák meg a biztosítási oldalt".
Simon Gábor a koalíciós megállapodásról elmondta, a választmány egyetértett azzal, hogy a kormányzati munka a jövőben ennek figyelembevételével folyjék.
SZDSZ OT igent mondott a koalíciós megállapodás-tervezetre
Elfogadta a koalíciós megállapodás tervezetét az SZDSZ Országos Tanácsa (OT) szombaton - jelentette be Gulyás József, az OT elnöke Horn Gábor ügyvivővel és Horváth Ágnes egészségügyi miniszterrel tartott budapesti sajtóértekezletén.
A tanács egy tartózkodással fogadta el a tervezetet - mondta Horn Gábor. Az ügyvivő hangsúlyozta, hogy a tanács ülésén egyetértés volt abban, hogy a várható megállapodás komoly súllyal bír az SZDSZ számára.
A politikus közölte: azt javasolják, hogy a kiegészítést ne csak a pártelnökök, hanem a frakcióvezetők is írják alá, annak érdekében, hogy megmutassák: nemcsak a kormány, hanem a képviselőcsoportok is elkötelezettek a reformok folytatásában.
Horn Gábor kiemelte, hogy a 40-50 oldalas kiegészítésben részletes határidők és konkrét felelősök vannak a reformok folytatására.
Az MTI azon felvetésére, hogy egy szombaton megjelent lapinterjúban Szili Katalin vezető szocialista politikus azt nyilatkozta, hogy félfordulat várható a kormány reformpolitikájában, és ez érintheti-e a koalíciós munkát Gulyás József azt mondta: arra számítanak, hogy a reformok kiszámítható menetrend szerint folytatódnak.
A koalíciós szerződés kiegészítését a tervek szerint vasárnap írja alá a két párt.
Az MSZP elnöksége és az SZDSZ-frakció a héten már bejelentette, hogy támogatja a múlt vasárnapi koalíciós egyeztetés javaslatai alapján született szerződésmellékletet.
A szombati sajtóértekezleten Gulyás József bejelentette: felállt az SZDSZ alapszabály-módosítást előkészítő bizottsága, amelynek vezetője Hankó Faragó Miklós lett.
A kormánypártok mellékletettel egészítik ki koalíciós megállapodásukat
A dokumentumot, amely az MTI értesülései szerint a reformok további menetrendjével összefüggésben részleteket, felelősöket és határidőket is megnevez, vasárnap írta alá a két koalíciós párt elnöke, Gyurcsány Ferenc és Kóka János.
Az egészségügy reformját illetően kompromisszum született: a mindkét fél által támogatott mostani javaslat egyesíti a szolidaritást és a versenyt.
A 172 küldött közül csak egy tartózkodott
A törvényalkotás megtörténik a következő hat hónapban, az új törvény január 1-én hatályba léphet, ezt követően - még nem tudni mennyi időn belül - létrejöhetnek az egészségbiztosítási pénztárak. A teljes átalakulás befejezése 2008 vége, 2009 eleje.
A régiókhoz kötött pénztárak megjelenése után az Országos Egészségbiztosítási Pénztárra nem lesz szükség, így az megszűnik.
A melléklet gazdasági növekedésre vonatkozó fejezetének kulcsszerepet szánt az MSZP, mivel ez tartalmazza az adócsökkentést, az igazságosabb közteherviselést, az adóelkerülések elleni szigorúbb rendelkezések kidolgozását, valamint a kis- és középvállalkozások fejlesztésének programját, amelynek munkahelyteremtő szerepet is szánnak - nyilatkozta Nyakó István, az MSZP szóvivője korábban az MTI-nek.
Bekerül a mellékletbe a közoktatási szegregáció elleni fellépés, a szakképzési reform folytatása, a nyugdíjak értékállósága, a szociálpolitikai reform, a munkanélküliek motiválásának eszközei, valamint a pártfinanszírozás átláthatósága is.
Az SZDSZ javaslatára a koalíciós megállapodásban rögzítik az adócentralizációt, a kis- és középvállalkozások, valamint a kutatás-fejlesztés támogatását; az oktatásban meghozandó intézkedéseket, a nyugdíjrendszer és a szociális szolgáltatások átalakítását.
A környezetvédelmet mindkét párt stratégiai kérdésnek tekinti, közös javaslatot terjesztenek az Országgyűlés elé a pártok kampányfinanszírozásáról, egyetértenek az egyház és állam szétválasztásában, valamint szakmai munkacsoportot alakítanak a múlt lezáratlan kérdéseinek tisztázása érdekében.
(MTI)