Gyurcsány és Kóka aláírása a koalíciós szerződés mellékletén

Aláírta a koalíciós szerződés mellékletét Gyurcsány Ferenc, az MSZP és Kóka János, az SZDSZ elnöke vasárnap Budapesten.

"A koalíciós megállapodás aláírásra van ítélve" - mondta szombaton Gyurcsány Ferenc.

Hozzátette azt is, rendelkezik a megállapodás aláírásához szükséges felhatalmazással, nem lát elbizonytalanodást és politikai irányváltási szándékot a választmányban, a testület és a párt elnöksége is támogatja a kormányzati politika folytatását, valamint az egészségbiztosítási rendszer átalakítását.

"Az MSZP választmánya határozott és egyértelmű támogatást adott ahhoz, hogy ezt a koalíciós megállapodást egy új melléklettel kiegészítsük. Ez a következő egy év kormányzásáról szól" - emelte ki Gyurcsány Ferenc.

A kormányfő-pártelnök a szombati sajtótájékoztatón elmondta, nem lát nyitott kérdést a megállapodásban, amelynek végleges változatát a koalíciós partnerrel vasárnap délelőtt tartandó egyeztetésen alkotják meg. Gyurcsány

Gyurcsány Ferenc szerint

a kimondott szavak és a megfogalmazott célok szintjén nagy hasonlóság van a kormánypártok és az ellenzék között - mindkét oldal erős, sikeres Magyarországot szeretne, illetve naggyá tenné az országot -, ami "egészen jó alap arra, hogy lehessen okosan érvelve közös politikát teremteni". Úgy látja, a viták az eszközökben vannak. "Megingathatatlanul hiszek abban, hogy úgy lehet naggyá tenni az országot, ha ezt a polgárok szorgalmára és tehetségére építjük. Azzal nem lehet, ha azt mondjuk a polgároknak, hogy rátok nincs szükség, ha arról rendezünk népszavazást, hogy mit nem kell csinálni" - hangoztatta. A miniszterelnök szerint egyszerre kell odafigyelni a nemzeti közösség megerősítésére és az emberek boldogulására. Gyurcsány Ferenc szerint a politikában szükség van átfogó elvekre, eszmékre, ugyanakkor programra is. Az SZDSZ és az MSZP nyilvánvalóvá tette, hogy kölcsönössé kell tenni a felelősségvállalást: a közösség is és valamennyi polgár is járuljon hozzá az ország megerősítéséhez. Orbán Viktor azon felvetésére, hogy a kampány alatt ne lehessen a médiában politikai hirdetést venni, azt mondta: ezt nem a politikai reklámokkal kapcsolatos újkeletű ellenszenve diktálja, hanem igazak lehetnek azok a hírek, hogy a Fidesz jelentősen eladósodott. A szükségből akar Orbán Viktor erényt kíván - vélekedett, majd hozzátette: ettől még megfontolják, ha lesz erre vonatkozó konkrét javaslat. Gyurcsány Ferenc arra, hogy az osztrák OMV olajtársaság jelentősen növelte tulajdonosi részesedését a magyar olajtársaságban, a Mol Rt-ben, csak annyit válaszolt az újságíróknak: péntek este találkozott azokkal, akiknek dolga lehet ebben az ügyben, hogy egyeztessék a különböző lépéseket, és ennél többet nem áll módjában közölni.
Ferenc szerint a szöveg mintegy tizenkét oldalas lesz, és maradéktalanul tartalmazni fogja az MSZP által vallott legfontosabb értékeket.

A miniszterelnök az egészségbiztosítási rendszerről szólva kitért arra, hogy a választmány támogatja annak átalakítását. Mint hozzáfűzte, egy társadalombiztosító és több pénztár fog működni, meghatározó lesz a szolidaritási elv, és "nem piaci alkuk határozzák meg a biztosítási oldalt".

Simon Gábor a koalíciós megállapodásról elmondta, a választmány egyetértett azzal, hogy a kormányzati munka a jövőben ennek figyelembevételével folyjék.

SZDSZ OT igent mondott a koalíciós megállapodás-tervezetre

  Elfogadta a koalíciós megállapodás tervezetét az SZDSZ Országos Tanácsa (OT) szombaton - jelentette be Gulyás József, az OT elnöke Horn Gábor ügyvivővel és Horváth Ágnes egészségügyi miniszterrel tartott budapesti sajtóértekezletén.

A tanács egy tartózkodással fogadta el a tervezetet - mondta Horn Gábor. Az ügyvivő hangsúlyozta, hogy a tanács ülésén egyetértés volt abban, hogy a várható megállapodás komoly súllyal bír az SZDSZ számára.

A politikus közölte: azt javasolják, hogy a kiegészítést ne csak a pártelnökök, hanem a frakcióvezetők is írják alá, annak érdekében, hogy megmutassák: nemcsak a kormány, hanem a képviselőcsoportok is elkötelezettek a reformok folytatásában.

Horn Gábor kiemelte, hogy a 40-50 oldalas kiegészítésben részletes határidők és konkrét felelősök vannak a reformok folytatására.

Az MTI azon felvetésére, hogy egy szombaton megjelent lapinterjúban Szili Katalin vezető szocialista politikus azt nyilatkozta, hogy félfordulat várható a kormány reformpolitikájában, és ez érintheti-e a koalíciós munkát Gulyás József azt mondta: arra számítanak, hogy a reformok kiszámítható menetrend szerint folytatódnak.

A koalíciós szerződés kiegészítését a tervek szerint vasárnap írja alá a két párt.

Az MSZP elnöksége és az SZDSZ-frakció a héten már bejelentette, hogy támogatja a múlt vasárnapi koalíciós egyeztetés javaslatai alapján született szerződésmellékletet.

A szombati sajtóértekezleten Gulyás József bejelentette: felállt az SZDSZ alapszabály-módosítást előkészítő bizottsága, amelynek vezetője Hankó Faragó Miklós lett.

A kormánypártok mellékletettel egészítik ki koalíciós megállapodásukat

A dokumentumot, amely az MTI értesülései szerint a reformok további menetrendjével összefüggésben részleteket, felelősöket és határidőket is megnevez, vasárnap írta alá a két koalíciós párt elnöke, Gyurcsány Ferenc és Kóka János.

Az egészségügy reformját illetően kompromisszum született: a mindkét fél által támogatott mostani javaslat egyesíti a szolidaritást és a versenyt.

A 172 küldött közül csak egy tartózkodott

, amikor az MSZP választmánya szavazott a koalíciós megállapodáshoz tervezett mellékletről, amelyet vasárnap írnak alá - tudta meg az MTI a választmányi ülést követően. Az MTI-nek nevük elhallgatása mellett nyilatkozó választmányi tagok elmondták, alapvetően nem volt vita a koalíciós szerződés mellékletének támogatásáról. Az ülésen felszólaló szocialista egészségpolitikusok ugyanakkor felhívták arra a figyelmet, hogy a megállapodásnak az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról szóló része tulajdonképpen csak keretet ad, a részleteket majd a törvényalkotás során kell kidolgozni. Többen arra is figyelmeztettek, ebből még származhatnak viták az SZDSZ-szel. A küldöttek alapvetően nem kritizálták a kormányt, a miniszterelnököt és a koalíciós partnert sem. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-pártelnök kifejezetten erős, hatásos beszédet tartott, amit az MTI-nek többen az őszödi beszéd érzelmi felfokozottságához hasonlítottak. A távirati iroda úgy tudja, a miniszterelnök a kisebbik koalíciós partnerről szólva beszédében azt mondta: a liberális párt racionális politikát folytat, melynek célja, hogy markánsan megkülönböztesse magát az MSZP-től és megerősítse szavazóbázisát. Úgy fogalmazott, "nem szerelemből" működik együtt a két koalíciós partner. Választmányi tagok az MTI-nek azt is elmondták, hogy az ülésen felszólalt Szili Katalin házelnök is, aki arról beszélt, hogy a kormánynak nagyobb szociális érzékenységgel kellene politizálnia, és nagyobb figyelmet kellene fordítania a szociális kérdésekre. A Magyar Hírlap szombaton, a választmány ülésének napján közölt terjedelmes interjút a házelnökkel, aki kifejtette, hogy az elmúlt időben a szocialista parlamenti képviselők olyan jelzéseket kaptak választókörzetükből, hogy muszáj változtatni, és az egyeztetések hiányosságai miatt "a döntési alternatívákat azok is idegenül fogadták, akiknek meg kellett volna szavazniuk." (MTI)
Az egységes társadalombiztosítási keret fenntartása mellett versengő egészségbiztosítási pénztárak jönnek létre, és ezekben kisebbségi részben (49 százalék) megjelenik a magántőke. Az új pénztárak 6-12 hónapos átmeneti időszakban tehetnek ajánlatot valamennyi biztosítottnak, vagyis ebben az időszakban versenghetnének a betegekért. Akik nem választottak biztosítót, automatikusan a régiójukban működő pénztárhoz kerülnek.

 

A törvényalkotás megtörténik a következő hat hónapban, az új törvény január 1-én hatályba léphet, ezt követően - még nem tudni mennyi időn belül - létrejöhetnek az egészségbiztosítási pénztárak. A teljes átalakulás befejezése 2008 vége, 2009 eleje.

A régiókhoz kötött pénztárak megjelenése után az Országos Egészségbiztosítási Pénztárra nem lesz szükség, így az megszűnik.

A melléklet gazdasági növekedésre vonatkozó fejezetének kulcsszerepet szánt az MSZP, mivel ez tartalmazza az adócsökkentést, az igazságosabb közteherviselést, az adóelkerülések elleni szigorúbb rendelkezések kidolgozását, valamint a kis- és középvállalkozások fejlesztésének programját, amelynek munkahelyteremtő szerepet is szánnak - nyilatkozta Nyakó István, az MSZP szóvivője korábban az MTI-nek.

Bekerül a mellékletbe a közoktatási szegregáció elleni fellépés, a szakképzési reform folytatása, a nyugdíjak értékállósága, a szociálpolitikai reform, a munkanélküliek motiválásának eszközei, valamint a pártfinanszírozás átláthatósága is.

Az SZDSZ javaslatára a koalíciós megállapodásban rögzítik az adócentralizációt, a kis- és középvállalkozások, valamint a kutatás-fejlesztés támogatását; az oktatásban meghozandó intézkedéseket, a nyugdíjrendszer és a szociális szolgáltatások átalakítását.

A környezetvédelmet mindkét párt stratégiai kérdésnek tekinti, közös javaslatot terjesztenek az Országgyűlés elé a pártok kampányfinanszírozásáról, egyetértenek az egyház és állam szétválasztásában, valamint szakmai munkacsoportot alakítanak a múlt lezáratlan kérdéseinek tisztázása érdekében.

(MTI)

 

 

 

 

Egymásra figyelve - vasárnapi tájékoztatás a koalíciós egyeztetésről
Egymásra figyelve - vasárnapi tájékoztatás a koalíciós egyeztetésről
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.