Mérséklődő hiány, lendületes export
A Magyar Nemzeti Bank közzétette a folyó fizetési mérleg első negyedéves mutatóit, s ezek arra utalnak, hogy a deficitből és az uniós pénzek beáramlásából számított hiány 1,048 milliárd euró volt, ám ez csökkenő trendbe ágyazódik. A múlt év azonos időszakában ez 1,342 milliárd euró volt. Az idei év első három hónapjában 1,102 milliárd deficit keletkezett, ezt 54 milliárd euróval csökkentik az uniós alapok, így jön ki az 1,048 milliárdos finanszírozási igény. A vizsgált időszakban azonban 61 millió euró működőtőke - úgynevezett nem adóssággeneráló pénz - áramlott ki az országból. Ez abból adódik, hogy magyar vállalatok 538 millió eurót fektettek be külföldön, míg külföldiek 1,018 milliárdot Magyarországon, ám közben a portfólióbefektetők is kivittek 541 millió eurót.
Az 1,048 milliárdos finanszírozási igény és a kiáramló 61 millió euró különbsége csak az adósság növekedésből fedezhető. Az adatok szerint az első három hónapban 1,5 milliárd euróval 39,8 milliárd euróra, a GDP 43,1 százalékra emelkedett a nemzetgazdaság nettó külső adóssága, ebből 1,3 az állam terhének növekménye, míg a maradék a magánszektoré. Ha az anyacégek által a leánycégeiknek nyújtott tulajdonosi hiteleket nem számítjuk, akkor a teljes nemzetgazdaság nettó adósságállománya 32 milliárd euró, a GDP 34,6 százaléka.
A KSH által szintén tegnap közölt adatok szerint a külkereskedelmi termékforgalom hiánya január-áprilisban 442,4 millió euró volt, szemben az egy évvel korábbi 851,9 millió euróval. Euróban számolva a kivitel 18,1 az import 15,1 százalékkal bővült.
Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató Rt. ügyvezető igazgatója szerint a folyó fizetési mérleg csökkenő hiánya kedvező külgazdasági teljesítményt jelez. Ennek alapján a folyó fizetési mérleg jelentős javulását várják az év egészében 2006-hoz képest: szerintük a hiány hárommilliárd euró körül alakul, azaz a GDP 3 százaléka alatt lesz. Ám kevésbé örvendetes a finanszírozás alakulása.