Az átláthatóságot hiányolja az USA kereskedelmi miniszterhelyettese

Magyarországon javítani kell a közszféra és az üzleti szféra átláthatóságát, ellenkező esetben a nyíltság hiánya alááshatja az elmúlt években elért jelentős eredményeket - vélekedett David A. Sampson, az Egyesült Államok kereskedelmi miniszterhelyettese pénteken Budapesten az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) konferenciáján.

A miniszterhelyettes méltatta Magyarország rendszerváltozás, illetve az európai uniós csatlakozás óta felmutatott gazdasági érdemeit. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt időszakban tapasztalható megtorpanást versenyképesség-javulással lehet csak újra dinamikus fejlődésre váltani.

David A. Sampson a régióban, de globális szinten is az átláthatóság javítását látja a versenyelőnyhöz jutás kulcskérdésének. Enélkül az üzleti életben a kockázatok, költségek nőnek, s nehezebb egy megszorítási csomag részeként áldozatvállalást kérni az emberektől - mondta.

Megjegyezte, hogy Magyarország az elmúlt években nem szűkölködött a nehéz döntésekben. Az átláthatóság javítása sem nem lesz könnyű feladat - fűzte hozzá.

Hangsúlyozta, hogy nem elég jó törvényekkel rendelkezni, azokat be is kell tartani. Fontosnak nevezte az átláthatóság biztosításához a független, aktív média szerepét.

A miniszterhelyettes nemzetközi összehasonlításként utalt a Freedom House tanulmányára, amely szerint az átláthatatlanság áthatja Magyarország közbeszerzési rendszerét. A Világbank az engedélyek megszerzésének nehézsége szempontjából a világ legrosszabb államai közé sorolja Magyarországot - mondta, hozzátéve: a Világgazdasági Fórum globális versenyképességi jelentése a korrupció üzleti költségét Magyarországon az EU-ban az egyik legmagasabbként jellemzi. David A. Sampson a rákbetegséghez hasonlította a korrupciót, ami a legígéretesebb gazdaságot is képes tönkretenni.

Az Egyesült Államok kereskedelmi miniszterhelyettese üdvözölte Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter májusi kezdeményezését, amely az átláthatóság javítása érdekében együttműködési fórumot kíván teremteni. A partnerségi kapcsolatba az a 9 országok szerveződik, amelyekből a magyarországi közvetlen külföldi befektetések 85 százaléka érkezik. A nagykövetek egy munkacsoportot hoznak létre, amely konkrét megoldási és egyéb javaslatokat tesz az ország általános versenyképességének javítására.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.