A Gazprom is beszállna a Nabucco-vezetékbe

Az Európai Unió az Oroszországtól való energiafüggőség csökkentésére tervezi a Nabucco gázvezetéket, de lehet, hogy az orosz Gazprom is szállít majd rajta gázt, írta pénteken a Die Presse.

A mértékadó osztrák lap Eastconomist rovatában közölt jelentés a www.newsru.com moszkvai internetes újságra hivatkozik, amely felveti, hogy a Gazprom esetleg a Nabucco konzorcium hevesen keresett hatodik résztvevője lesz. A konzorcium eddigi résztvevői az osztrák OMV, a bolgár Bulgargaz, a Mol, a román Transgaz és a török Botas. Érdeklődését jelezte Franciaország és Ukrajna.

Johann Gallistl, a Nabucco Gas Pipeline International GmbH alelnöke azt mondta a moszkvai internetes újságnak, hogy a Gazprom meghívást kapott a tervezetben való részvételre, de csak szállítóként, nem részvényesként. Hilmi Güler török energiaügyi miniszter ellenben úgy tudja, hogy Oroszországot és Iránt partnerként, nem csak ügyfélként látnák szívesen a munkában. Az Egyesült Államok, mely ösztönzi a Nabuccót, ezt igencsak rossz szemmel nézné.

(Az Egyesült Államok szankciókat fog alkalmazni az osztrák OMV kőolaj-és gázipari vállalat ellen, ha a cég megköti a végleges szerződést Iránnal egy ottani hatalmas gázmező kitermelésére, mondta az   az amerikai külügyminisztérium szóvivője két hete. Az OMV és az iráni National Iranian Oil Company (NIOC) idén áprilisban írt alá szándéklevelet egy átfogó földgázügyletről, amelynek értéke korábbi értesülések szerint 30 milliárd dollár. A megállapodás szerint az OMV bekapcsolódik az iráni földgázkitermelésbe, közreműködik cseppfolyós földgáz előállításában, illetve cseppfolyós földgázt fog importálni Iránból.)

A 3300 kilométer hosszú Nabucco-gázvezetéken a Kaszpi-tenger térségéből szállítanának földgázt Európába, az építési költségeket 5 milliárd euróra becsülik. Egyelőre évi 15 milliárd köbméter földgáz szállításáról van szó, de még az idén további 16 milliárd köbmétert kötnének le. A Gazprom ebben kulcsszerepet játszhatna, írta a Die Presse. Az építés 2009-ben kezdődne, az első szállítások 2011-ben indulnának meg.

Oroszország és a Nyugat között elkeseredett küzdelem folyik a Kaszpi-tenger környéki olaj- és gáztartalékokért. Moszkva nemrég szándéknyilatkozatot írt alá Kazahsztánnal és Türkmenisztánnal arról, hogy energiahordozóikat orosz közvetítéssel fogják Nyugatra szállítani. Fennáll a veszély, hogy Moszkva - monopolhelyzetét kiterjesztve - már a forrásoknál elvásárolja a Nyugat elől a közép-ázsiai földgázt, írta a Die Presse.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.