A francia munkarend is lassítja a metrót

Ha kell, a francia gazdasági miniszterrel is tárgyal Demszky Gábor, a főváros ugyanis nincs megelégedve a 4-es metró alagútfúrását végző konzorcium francia kivitelezőjével. A főpolgármester a Fővárosi Közgyűlés csütörtöki ülésén azt mondta: az építkezés során felmerült nehézségek miatt már "magamhoz kérettem Franciaország budapesti nagykövetét".

A metróépítés kivitelező milliárdos nagyságrendben, több mint hetven esetben nyújtottak be ugyanis pótmunkára igényt - hangzott el a Fővárosi Közgyűlés csütörtöki ülésén tárgyalt metróbiztosi tájékoztató meghallgatásán. Demszky Gábor arról is beszélt, hogy a kivitelezők követelése az egyes ügyekben gyakran meghaladja a szerződéses összeg tíz százalékát, holott nemzetközi tapasztalatok szerint ez az arány legfeljebb 3-6 százalék lehet. Becker László metróbiztos elmondta, hogy idáig a francia szakszervezetek miatt sem tudtak gyorsítani az építkezésen, a francia szabályok alapján ugyanis vasárnap a kivitelező nem dolgozhat. Demszky szerint a metró első, Kelenföldi és Keleti pályaudvar közötti, 2010-es átadási határideje még nincs veszélyben.

Az ellenzéki felvetésekre reagálva Becker László metróbiztos elmondta: a fúrópajzs állomásokon való átjuttatása az alagútépítő konzorcium feladata, ez többletmunkát és többletköltséget nem okoz. A Fővám téren az állomásszerkezet építése, az úgynevezett réselés elkezdődött. A csúszást az okozta, hogy a francia alvállalkozó késett, de most már vasárnap is dolgozni fognak. Az őszi iskolakezdésre a lezárt Pesti alsó rakpartot várhatóan visszaadhatják a forgalomnak. A Kálvin téri templomról elmondta, a korábban a metróvonal mentén fekvő összes épület állagát felmérték, a fúrás miatt bekövetkező repedéseket folyamatosan figyelik. A templom alapjainak műgyantával való beinjektálásával történő megerősítése "előre nem látott feladatot" jelent, de a metrószerződés rendezi ennek finanszírozását is.

Egyhangúlag elfogadták a fővárosi képviselők a 2020-as budapesti olimpiáról szóló előzetes tanulmányt, amely szerint a városháza azt támogatja, hogy a világverseny főhelyszíne a Puskás Ferenc stadion és környéke legyen. Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) városfejlesztési főpolgármester-helyettes kiemelte, hogy az olimpia hatalmas lökést adhat a budapesti városfejlődésnek. Demszky azt mondta, a Budapesti Olimpiai Mozgalom kezdeményezését örömmel karolta fel a főváros. Pesti Imre (Fidesz) emlékeztetett arra, hogy az Orbán-kormány idején aláírásokat is gyűjtöttek a budapesti olimpia támogatására, a főpolgármester szerint viszont egy világverseny megrendezésének "alulról jövő kezdeményezésnek kell lennie", és emlékeztetett arra, hogy annak idején az elsők között írta alá a Fidesz aláírásgyűjtő ívét. A határozat alapján a főváros az év végéig készíti el a pontos helyszínelemzésekről, a jogi és pénzügyi keretekről szóló tanulmányt.

Budapest díszpolgárairól akár életükben is utcát lehet elnevezni - ez is következik a csütörtökön módosított fővárosi rendeletből. A díszpolgároknál ugyanis a továbbiakban nem kell megvárni a negyedszázados türelmi időt, a rendelet szerint ugyanis az illető elhunyta után csak 25 évvel veheti fel a nevét közterület. A rendeletmódosításról Puskás Ferenc miatt döntöttek a városatyák, a korábbi regulákra hivatkozva utasította el ugyanis a főváros, hogy Kispest a tavaly elhunyt legendás labdarúgóról nevezze el a Bozsik stadion melletti utcát.

Egyelőre nem hozott döntést a főváros arról, hogy a Főgáz további magánosításának előkészítésére privatizációs tanácsadó céget kérjenek fel. A közgyűlés tegnapi ülésén ugyanis - két szocialista képviselő, az éppen a Főgáz vezérigazgatójává választása miatt mandátumáról lemondani kényszerült Bakonyi Tibor, valamint párttársa, a szocialista Mitus Zsuzsanna hiányzása miatt - az MSZP-SZDSZ koalíciónak ismét nem volt meg a szükséges többsége. Az MDF- frakció több kérdésben is segítette a koalíciót, így a demokrata fórum képviselőinek szavazataival tudták elfogadni az ülés napirendjét, a legkisebb ellenzéki párt azonban a Főgáz-privatizáció előkészítéséről szóló javaslat megtárgyalását nem támogatta.


l Az Utca Embere és több civil szervezet tiltakozásának hatására elnapolta tegnap a Fővárosi Közgyűlés a hajléktalanokat támogató szerződések felmondásáról szóló előterjesztést - tudtuk meg Vojtonovszki Bálinttól, a szervezet egyik vezetőjétől. A civilek a Fővárosi Közgyűlés épülete előtt, s később bent az ülésteremben is demonstráltak a támogatások felmondása miatt. Az előterjesztés négy fővárosi Krízis anya-gyermek lakás bezárását is javasolja, megszüntetnének egy éjjeli menedékhelyet és egy nappali melegedőt is.

A civilek kezdeményezése ellenére viszont nem vette újra napirendre, s így nem is vonta viszsza a közgyűlés a hetes otthonok bezárásáról hozott legutóbbi döntését. A megszüntetések miatt több, most hetes óvodába járó gyermeket kell kiemelni a családjából, és állami gondoskodásba venni. (N. H. E.)

Az utcán élők támogatásának megszüntetése ellen tiltakozott a Fővárosi Közgyűlés épülete előtt több civil szervezet
Az utcán élők támogatásának megszüntetése ellen tiltakozott a Fővárosi Közgyűlés épülete előtt több civil szervezet
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.