Chávez: közelebb Moszkvához
Az öt 636-os és négy, "Amur" típusú 677-es hajókról szóló szerződés 2,7 milliárd dollárt is elérheti. Caracas az elmúlt években Moszkva egyik legnagyobb haditechnikai vásárlója lett: két év alatt 3,4 milliárd dollárért 24 Szu-30MK2-es vadászgépet vett, Tor-M1 típusú légvédelmi rakétákat és 35 katonai helikoptert, valamint százezer Kalasnyikov 103-as gépkarabélyt vásárolt. Megvette a Kalasnyikovok hazai gyártási jogát is.
Emellett is van miről tárgyalnia az olajkitermelés államosítását megcélzó elnöknek orosz kollégájával. Miután az amerikai olajvállalatokat Chávez egyre inkább kiszorítja Venezuelából, egyre szorosabb a kapcsolat az orosz Gazprommal és a Lukoillal. Utóbbi jelenleg az Orinoco folyó környékén végez kutatásokat, és a kitermelésre közös vállalat létrehozását tervezik az PDVSA venezuelai állami olajtársasággal.
Ám miközben az együttműködést Chávez részéről hangos Amerika-ellenesség kíséri, addig a Kremlt az ideológiai helyett inkább pragmatikus megközelítés jellemzi. Moszkva üzleti partnert lát Venezuelában, amely mellett Latin-Amerika többi országával is igyekszik növelni üzleti kapcsolatait.
Chávez tegnap megemlítette: a jövőben a polgári atomenergia területén is együttműködne Moszkvával. Az elnök kijelentette, hogy hasonló programra Iránnak is joga van, ám az orosz fél kerülte, hogy ideológiai szövetségkötés látszódjon Venezuela, Oroszország és Irán között.