Kóka szerint a francia és magyar reformtörekvések egybeesnek
Kóka János kifejezte abbéli reményeit, hogy Franciaország jól érzékelhető reformtörekvései Európát is ki fogják tudni mozdítani a "reformfáradtság" állapotából.
A francia miniszter megerősítette kormánya azon szándékát, hogy elősegíti és támogatja a Magyarországon 2007 júliusa és 2008 júliusa között megrendezésre kerülő Francia Gazdasági Év programsorozatát. A 26 rendezvény megszervezése és annak sikeressége érdekében a francia kereskedelmi kirendeltség külön koordináló bizottságot hozott létre - emelte ki Kóka János.
A Franciaországban 2005-2006-ban megrendezett Magyar Gazdasági Év következményeként húsz új francia cég telepedett le Magyarországon, melyek között a korábban is jelenlévő nagyvállalatok után kis- és középvállalkozások is elindultak hazánkba - hangsúlyozta Kóka.
A magyar miniszter szerint a két ország gazdasági kapcsolatai nagyon kedvezően változnak, nemcsak a tíz százalékos exportnövekedés miatt, hanem mert például tavaly csak a gyógyszerexport-növekedése több mint hatvan százalékos volt.
A Sanofi-Aventis gyógyszergyár részéről Jean-Francois Dehecq elnök-vezérigazgatója jelezte, hogy Magyarországot továbbra is stratégiai partnernek tekinti és elkötelezett a magyar piacon való jelenlétét illetően. Ez Kóka János szerint azért jó hír, mert a gyógyszerágazat sok szereplője veszteségeket szenvedett a beszerzést és átalakítást érintő közteher-változások miatt. A logisztika és kutatás terén nagyon jelentős fejlesztések történetek az elmúlt időben a Sanofinál, amely nemcsak piacként és termelőként használja Magyarországot - tette hozzá a miniszter.
Kóka János Párizsban tárgyalt még környezetvédelmi beruházások iránt érdeklődő potenciális befektetőkkel. Ezek az elkövetkező hat évben az az európai uniós pénzek lehívásával valósulhatnak majd meg. A tárgyalóasztal mellett több mint ezer új munkahely és több 10 milliárdnyi beruházás lehetősége merült fel - fogalmazott Kóka.
A jelentős magyarországi érdekeltségekkel rendelkező Gaz de France részéről Pierre Clavel nemzetközi igazgató a magyar miniszterrel folytatott külön megbeszélésén elismerően szólt a magyarországi energiapiac-nyitás lehetőségeiről és kifejezte cége további befektetési szándékait Magyarországon.
Kóka János emlékeztetett: az ukrán-orosz gázár-vitát követően Franciaország és Magyarország volt az első két ország, amely hangsúlyozta az energiadiverzifikáció fontosságát. Mindkét ország érdekelt abban, hogy a jelenlegi fölgáz-szállító útvonalaktól független szállítási források épülhessenek. Ennek megvalósítása érdekében a magyar miniszter meghívta a Gaz de France vezetését a Magyarországon szeptember 14-én megrendezésre kerülő Nabucco-konferenciára.
Kóka János szeretné az elkövetkező időszakban Európa legmeghatározóbb gázipari vezetőinek támogatását kérni ahhoz, hogy Kelet-Közép-Európa gázellátási kockázatai csökkenthetőek legyenek. A cél, hogy az összefogás ne csak politikai legyen, hiszen a Nabuccót végül fölgázipari cégek fogják megvalósítani. "Erős gazdasági érdekkel pedig egy európai álomból talán egy európai project lehet" - tette hozzá a gazdasági miniszter.
(MTI)