A mínusztól a nulláig és tovább

Az üzleti élet gyakorlati kérdéseiben eligazító tanfolyamokon vehetnek részt az érdeklődők a Szent István Egyetemen. A képzés ingyenes, a kurzusok teljes egészében állami támogatással zajlanak. A harmadik szemeszter a napokban ért véget.

A gazdasági élethez szorosan kapcsolódó, gyakorlatias tanfolyamokat indítunk elsősorban a Szent István Egyetem gödöllői campusának gazdaságtudományi, mezőgazdaság-tudományi és gépészmérnöki karán tanulóknak, valamint az itt végzett pályakezdőknek - mondja Kocza Mihály, a Pest Megyei Vállalkozásfejlesztési Alapítvány oktatási menedzsere. A Regionális Fejlesztés Operatív Program keretében pályáztak, az alapítvány a főpályázó, partnerei: az egyetem, a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány, az Egyetemi Kollégiumért Alapítvány és a Pest Megyei Munkaügyi Központ.

A 2005 novemberében indult program keretében két éven keresztül szemeszterenként három képzés folyik - projektmenedzsment, vállalkozói ismeretek és készségfejlesztő tréningek. Az oktatás fakultatív módon, 25-30 fős csoportokban zajlik, heti egy délután, négy órában. A 60 órás projektmenedzsment-képzésen az alapoktól kezdve a projekttervezés, projektgenerálás módszereinek elsajátításán keresztül az uniós pályázatok szakmai és pénzügyi lebonyolításáig jutnak el a hallgatók. A végzést igazoló oklevél megszerzésének feltétele, hogy a 15 hetes tanfolyam végén a résztvevők 4-5 fős csoportmunka keretében valamelyik operatív program pályázatára kidolgozzanak egy fejlesztési projektet. A számonkérés módjának hasznosságát igazolja, hogy a hallgatók közül többen a szüleik, rokonaik, közeli ismerőseik által működtetett vállalkozásokból merítenek fejlesztési elképzelést, és a kidolgozott pályázatot a prezentáció után, némi javítást, kiegészítést követően be is nyújtják a közreműködő szervezetekhez. Eddig 43 projektmunka készült el.

A 30 órás vállalkozói ismeretek keretein belül hat modulban hallhatnak előadást az érdeklődők vállalkozói alapismeretek, adózás, tb-ismeretek, a cégindításhoz kapcsolódó jogi ismeretek, PR, marketing, üzleti tervezés, finanszírozás és hitellehetőségek témakörökben. A héthetes kurzust az teljesíti sikeresen, aki abszolválja az írásbeli tesztet. A két tanfolyamra külön kell jelentkezni, de párhuzamosan is végezhetők. A projektmenedzsment-képzést eddig 203-an végezték el, a vállalkozóiismeretek-tanfolyamot pedig 161-en. A program zárásáig összesen 720 hallgató képzését tervezik.

Szeptembertől folytatódnak a személyiségfejlesztő tréningek is, 10-15 fős csoportokban. Ennek keretében a résztvevők tárgyalástechnikai, üzleti kommunikációs és konfliktuskezelési készségeit fejlesztik.

- Programunkat elsősorban a közép-magyarországi régióban valósítjuk meg, de az egyetem országos beiskolázásának köszönhetően vannak diákjaink Nyíregyházától Győrig - mondja az oktatási menedzser. - Tanáraink nem feltétlenül egyetemi oktatók, inkább az üzleti világban jártas és a gazdasági, adózási ügyekben tapasztalt, gyakorlati tudással rendelkező szakemberek. Az igényeknek megfelelő, színvonalas képzés érdekében egy értékelőlapon rendszeresen kikérjük hallgatóink véleményét az oktatókra és a képzésekre. Ha egy előadó egymás után háromszor rossz minősítést kap, mást keresünk helyette.

A most zárult szemeszter egyik legsikeresebb oktatójának Nagyné Pásztor Györgyi bizonyult. Sikerének titka, hogy az adózási, számviteli és tb-témákat olyan hétköznapi és közérthető nyelven adja elő, hogy az előképzettséggel nem rendelkezők is megértik, sőt meg is kedvelik. - Gyakorlati kérdésekkel foglalkozunk az órákon: melyik adózási forma a legjobb az egyes vállalkozásokban, mi a különbség az egyéni és társas vállalkozások között, milyen adóterhek vannak, milyen kedvezmények léteznek? A cél nem az adózási rendszer misztifikálása, hanem a lehetőségek megismertetése és az informálás. Életszerű példákkal próbálom bevonni a heterogén csoportot az oktatásba - avat be sikerének titkába az oktató.

A vállalkozóiismeretek-tanfolyamon most végzett Pa-csuta Péter a Szent István Egyetem természetvédelmi mérnök szakán első éves. - Érdekelt a téma, ezért jelentkeztem. Nagyon elégedett vagyok, mert rengeteg hasznos és gyakorlatias tudással gazdagodtam. Önálló vállalkozást szeretnék majd indítani, és ehhez szinte minden segítséget megkaptam a tanfolyamon. Vállalkozástudatosságot tanultam, rálátok a pénzügyekre, és tudom, nem elég egy jó ötlet, előre tervezetten kell nekilátni egy projekthez.

Kari Lóránt, a gazdasági agrármérnök szak negyedéves hallgatója a projektmenedzsment-tanfolyamot végezte el. - Leginkább a vendégelőadók témái tetszettek. Hasznos volt ez a néhány hét, mert nem a száraz tananyagról szólt, hanem gondolkodásmódot, szemléletet sajátíthattunk el. A vizsgafeladat egy pályázat elkészítése volt, amit 2-3 nap alatt sikerült összehoznunk.

Berendi Péter ötven éve tevékenykedik az üzleti életben, nevéhez kapcsolódik a Roland Divatház-csoport megalapítása. A vállalkozóiismeretek-tanfolyamon az alapkérdésekkel és az alapfeltételekkel foglalkozik, a bevezető órákat tartja. Olyan részletkérdésnek tűnő, ám fontos kérdésekkel is foglalkoznak, mint a jó megjelenés, a kulturált, korrekt kereskedői szemlélet vagy akár a kézfogások típusai.

- Azt szoktam mondani, hogy a mínusztól a nulláig oktatom a részvevőket. A nulla pont az, amikor az ügyvédnél megírjuk a társasági szerződést, ekkor indul a vállalkozás. Én az idáig vezető utat mutatom be, beleértve a buktatókat - mondja Berendi Péter. - Gyakorlati példákon keresztül végigvesszük, mi minden szükséges egy vállalkozás elindításához. Kezdve a több hónapos anyagi tartalékkal, a piac felmérésével, a költségek kalkulálásán át egészen az arculat kialakításáig, beleértve a marketinget is. Van egy 25 pontos vállalatirányítási alapelvlistám, ezt vitatjuk meg. A kurzus vége felé szóba kerül, mi történik, ha már társat, netán alkalmazottakat is fel kell vennünk, befejezésül pedig üzleti tervet készítünk.

Aki jól figyel, később biztonsággal eligazodhat az üzleti életben
Aki jól figyel, később biztonsággal eligazodhat az üzleti életben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.