A pedagógus szakszervezet Sólyomhoz fordult
A szakszervezet kifogásai között szerepel, hogy kizárólag a közszférában a kötelező három hónapos próbaidő bevezetése sérti az alkotmányban rögzített megkülönböztetés tilalmát. Arató Gergely az oktatási tárca államtitkára szerint a gyakornoki idő nem diszkriminál, hiszen a magánszférában is van lehetőség a próbaidő elrendelésére.
A PDSZ nem tartja elfogadhatónak a gyakornoki rendszer munkavállalók érdekeit sértő bevezetését sem. Kerpen Gábor azt mondta, hogy a hároméves kötelező gyakornoki idő alatt a munkavállaló munkajogi helyzete bizonytalan, s fegyelmi nélkül, akár rendkívüli eljárással elbocsátható. Ellentmondást látott a közoktatási és közalkalmazotti törvény között is. Előbbi azt rögzíti, hogy a pedagógust legalább egy, de maximum öt évig határozott időben kell foglalkoztatni, míg a közalkalmazotti törvény kötelezően határozatlan időről beszél.
Arató Gergely azt közölte: a törvénymódosítás a koherenciazavart ebben a kérdésben megszüntette, s a pedagógusok számára kedvező megoldás született.
Az érdekvédő a közoktatási törvény előző nap elfogadott módosításáról szólva hangsúlyozta, hogy továbbra sem tűnik el teljesen a pedagógusok számára elrendelhető ingyenmunka lehetősége.
Kerpen Gábor közölte: ha valaki a kötelező óráit az egyéni, szabadidős vagy tanórán kívüli foglalkozások beszámításával tudja csak teljesíteni, akkor ebből heti két órát a törvény szerint nem lehet kifizetni.
"Ez kicsinyes, a pedagógusi munkát leértékelő módosítás" - fogalmazott a szakszervezeti vezető.
Arató Gergely erre azt mondta, hogy az Országgyűlés hétfőn zárószavazás előtti módosító indítványokkal megoldotta a felvetett kérdések jelentős részét.
Minden olyan hivatkozást töröltek a közoktatási törvényből, amelyik az ingyenesen elrendelhető plusz két tanítási órára vonatkozott. Az elrendelhető két óra megszűnik, mert a közoktatás reprezentatív szakszervezeteivel - amelyek közé a PDSZ nem tartozik - erről a kérdésről tárgyaltak és a kormány olyan döntést tudott hozni, amellyel csökkenthetők a pedagógusok és iskolák adminisztratív terhelése - hangsúlyozta az államtitkár.
Az érdekvédő bírálta a kormány egyéves tevékenységét értékelő kiadvány közoktatásra vonatkozó több passzusát is. Ebből az derül ki, hogy a kormány szerint az oktatás színvonalának emelését szolgálja a szeptemberi kötelező óraszámemelés és a közoktatási normatívák változása. Kerpen Gábor szerint aki ezt írta, az vagy nincs tisztában azzal, mi is zajlik a közoktatásban, vagy tudatosan félrevezet. Az új finanszírozás következménye ugyanis iskolák bezárása, összevonása és csoportösszevonások - mondta.
Arató Gergely közölte: mind a közoktatási, mind a közszolgáltatási törvénycsomagot számos szakszervezettel egyeztették, s több szakszervezeti javaslat beépült a későbbi jogszabályokba. Valószínűleg az a szakszervezeti stratégia hatékonyabb, amelyik a tárgyalásokra törekszik - mondta az államtitkár.
(MTI)