Fidesz: "Győztünk, és papírunk is van róla"
Pokorni a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: "nyolc hónap elteltével az első komoly megmérettetésen túlvagyunk és azt kell mondjuk, hogy győztünk". Szerinte a helyzetet jól jellemzi Lech Walesa, a lengyel Szolidaritás vezetőjének egy mondata: "Győztünk, és papírunk is van róla".
Közölte: a döntéssel nem a Fidesz, nem a tandíj vagy a vizitdíj ellenzői, hanem a demokrácia hívei győztek Magyarországon, vagyis azok, akik azt mondták, hogy ezekről a kérdésekről a magyar állampolgároknak joguk van véleményt mondani, és ne a hatalom, vagy Gyurcsány Ferenc szabja meg, hogy miről lehet és miről nem lehet népszavazást tartani.
Mint mondta, a népszavazási kérdésekben hosszú viták alakulnak ki, de abban már nincs vita, hogy Magyarországon egy alkotmányos alapjog hatalom önkényén múljon-e, vagy sem.
A kérdések fontosak önmagukban is, de még fontosabb, hogy ezekről véleményt mondhassanak a magyarok, hiszen ettől a döntéstől megfosztották az embereket a 2006-os országgyűlési választásokon, amikor a kormánypártok eltitkolták szándékaikat - tette hozzá.
Pokorni közölte: OVB-nek köszönettel nem tartoznak a döntésért, mert a hitelesítéséről szóló határozatot tavaly novemberben is meghozhatták volna, így mindössze arról van szó, hogy a testület nyolc hónapi időhúzás után pontot tett a színjáték végére. Hozzátette: nyolc hónap alatt a kormány a demokráciában elfogadhatatlan módon igyekezett megakadályozni a népszavazást, és csak azért nem tudott folytatódni ez a színjáték, mert elfogyott a kormány mögött álló erő, pusztán a hatalom maradt.
A Fidesz számít egy ismeretlen magánszemély lépésére
A Fidesz legfontosabb célja, hogy minél hamarabb és egyszerre tarthassák meg a népszavazást a hat kérdésben, ezért úgy számolnak, hogy, ősszel, szeptemberben összegyűjtik a kérdésenkénti 200 ezer aláírást, és kora tavasszal megtörténik a népszavazás. Számítanak arra, hogy egy "pártoktól független ismeretlen magánszemély", ahogyan eddig is, most is megtámadja az Alkotmánybíróságon a hétfői OVB-döntést, ezért számolnak szeptemberi aláírásgyűjtéssel.
A Fidesz alelnöke elmondta: a köztes őszi-téli időszakot értelmes, tárgyszerű vitával akarják tölteni, az a céljuk, hogy ne a másik fél minősítéséről, hanem valóban a kérdésekről szóljon ez a kampányidőszak.
Arra a felvetésre, hogy felveszik-e a hat kérdés mellé hetediknek a több-biztosítós rendszer megakadályozásáról szóló népszavazási kezdeményezést, Pokorni azt mondta: nem a Fidesz kíván kezdeményezni hetedik kérdést, ezt magánszemélyként egy házaspár már megtette. A Fidesz alelnöke szerint ugyan fontosnak tartják az ügyet, de csak akkor tudnak dönteni arról, hogy részévé válik-e népszavazási kampánynak a kérdés, amikor az
Alkotmánybíróság és az OVB kimondja a végső szót az ügyben. Addig ezzel nem kell foglalkozni - tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogyan lehet megoldani a hat kérdés összekapcsolását, amikor a már korábban jóváhagyott három kezdeményezés - a termőföldről, a kórházprivatizációról és a gyógyszerforgalmazásról - gyűjtési határideje július 9-én lejár, Pokorni Zoltán azt mondta: ez egy jogi-szakmai kérdés, amit a Fidesz jogi kabinetje, szakértői meg fognak oldani.
Kérdésre válaszolva nem erősítette meg, hogy ezt a három kérdést visszavonják és újra benyújtják, de egy másik kérdésre válaszolva azt mondta: nem tart attól, hogy ilyen esetben az OVB megtagadná a hitelesítést.
Lendvai szerint nincs 30 milliárd a vizitdíj kiváltására
Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője sajtótájékoztatón úgy reagált: „a mi feladatunk állni elébe és vállalni a vitát. Nem minősítünk. Vitázunk”.
És azt kérdezte: ki a hatalom önkénye? Az Országos Választási Bizottság, amely most a Fidesznek megfelelően döntött? Akkor korábban az OVB a hatalom önkénye volt? Vagy a hatalom önkénye az Alkotmánybíróság, amely korábban elutasította a költségvetésre vonatkozó fideszes kezdeményezéseket?
Közölte: nagyon veszélyesnek tartja azt a politikusi megközelítést, származzon bárkitől, amely a magyar demokrácia független tartópilléreit politikai érdekeinek megfelelően minősítgeti és helyezi nyomás alá. Mi ezt soha nem fogjuk követni - hangoztatta.
Hozzátette: a vitára úgy készülnek, hogy az emberek meg fogják érteni a kormány érveit. És közölte, hogy a költségvetési törvényt az érvényes jogszabályok alapján fogják elkészíteni.
Elmondta: azt mindenki tudja, hogy az egészségügy, vagy az oktatás annyiba kerül, amennyibe:
- Nem láttam még amerikai Róbert bácsit, aki azt mondta, hogy idehoz 30 milliárd forintot a vizitdíj kiváltására, vagy minden egyetemet és főiskolát megajándékoz a tandíjbevételnek megfelelő összeggel - hangoztatta Lendvai. - Ha pedig így van, akkor csak költségvetési technikákról lehet szó, hogy melyik megoldás az igazságosabb az egészségügy vagy az oktatás finanszírozásában.
Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese szerint a tandíj és a vizitdíj esetében az emberek tökéletesen értik azt, hogy ez a forrás ott marad helyben, "ezt nem begyűjtjük", ebből lehet fejleszteni a háziorvosi rendelőt, a hallgatóknak ebből ösztöndíjuk lesz.
A frakcióvezető-helyettes úgy vélekedett, ha a népszavazás eredményes lesz, akkor a Fidesz feltételezése szerint valaki, nem az amerikai nagybácsi, hanem az állami költségvetés a kieső bevételeket pótolni fogja. És akkor mi lesz az államháztartási hiánnyal? - kérdezte.
(MTI)
(MTI)