A biztosítók legalább tízéves megtérülést várnak
Az MKB nem zárkózik el az új lehetőségek elől - mondja Raveczky Zsolt, a pénzintézet biztosítótársaságainak vezérigazgatója (a bank az élet, és a nem élet üzletágakra külön társaságot alakított, a magyar szabályoknak megfelelően). A piacon frissen megjelent társaság a legnagyobb, 50 százalékos tulajdonosának, a Versicherungskammern Bayern csoport tapasztalatait kívánja kamatoztatni az itteni piacon: a társaság Németország öt legnagyobb egészségbiztosítója közé tartozik ugyanis (a további 50 százalékot fele-fele arányban képviseli az MKB Bank és a Bayern LB). Igaz: ők egyelőre a kiegészítő termékekben gondolkodtak, piaci részesedésüket lassan apró lépésekkel tervezték növelni. Ám a reformtervek - legalábbis - átgondolásra érdemesek, és ezen a kisebbségi részesedés korlátja sem változtat. Raveczky - kollégáihoz hasonlóan - úgy véli: hosszú, de tíz évnél nem hosszabb megtérülési idővel lehet számolni, ennél nagyobb időtávot vélhetően egyetlen tulajdonos se fogadna el.
Pál Zoltán, a Generali-Providencia személybiztosításért felelős igazgatója a garanciákra helyezi a hangsúlyt. A befektetőknek biztosnak kell lenniük abban: annak ellenére, hogy nem kapják meg a többséget, ők irányíthatják, felügyelhetik a majdani cég betegellátási, minőségbiztosítási rendszereit. Ezek működésén múlik ugyanis a befektetésük megtérülése, a szolgáltatás minősége. Ebben a kérdésben pedig - éppen a hosszabb távú megtérülés miatt - nem egy-két kormányzati ciklusra szóló vállalásokra van szükség. Pál szerint a biztosítóknak már az induláskor többmilliárdos invesztícióval kell majd számolniuk, az új pénztárak működőképességének a megteremtésére. Arra, hogy legyen informatikai rendszer, és megfelelő munkatársi gárda. A szakember úgy véli: a befektetésnek ebben a szférában nem azonnal kell megtérülnie, ám
Ennyi információ kevés ahhoz, hogy érdemben megválaszolható legyen a kérdés: vonzó-e a koalíció által vázolt lehetőség a magánbiztosítóknak - nyilatkozta a Népszabadságnak Gecser Ottó, az AXA-Winterthur Zrt. vezérigazgató-helyettese. Mint mondta potenciális érdeklődők az üzletág iránt, hiszen a világ számos országában végeznek hasonló feladatot. A döntésükhöz azonban tudniuk kellene, hogy szakmai vagy pénzügyi befektetőt keres a kormány. Ha szakmait, akkor meg kell kapniuk a szakmai döntések, azaz a menedzsment állításának jogát is. Hozzátette: a tagtoborzás meglehetősen időigényes és költséges dolog, ezért tisztázandó kérdés az is, hogy mit takar a koncepcióban a regionaltás. Azt sem értik ma még, hogy minek a 49 százalékát vásárolják meg.