Hatvanórás tanfolyamon készülnek fel
Gyermekvédelmi gondoskodásban csaknem 18 ezer kiskorú gyermek részesült, s a rendszerhez tartozó nagykorú utógondozottak száma tavaly meghaladta a négyezret - tudtuk meg Katonáné Pehr Erikától, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium, gyermek- és ifjúságvédelmi főosztályának vezetőjétől. A kiskorúak több mint felét - az 1997-ben megszületett gyermekvédelmi törvény szellemében - nevelőszülőknél helyezték el.
Nevelőszülő az lehet, aki betöltötte a 24. életévét, de még nincs 63, büntetlen előéletű, fizikailag, pszichésen alkalmas a gyereknevelésre, és otthona, környezete megfelelő a gyermeknevelésre. A gondozott gyermekek számára nemenként külön szoba szükséges, ahol gyermekenként legalább hat négyzetmétert kell biztosítani.
Megbízással több mint ötezer nevelőszülő ténykedik országszerte, legtöbbjük családos - egyedülálló nők leginkább sérült gyermekek gondozását vállalják. A megbízásos nevelőszülőket 60 órás tanfolyam készíti fel feladatukra, a hivatásos nevelőszülőknek 300 órás szaktanfolyamon kell részt venniük. A sikeres vizsga OKJ-s végzettséget ad. A minisztérium előírta, hogy a nevelőszülőknek félévente szakmai továbbképzést kell tartani, és szakmai alkalmasságukat háromévente felül kell vizsgálni.
A megbízásos nevelőszülők saját gyermekükkel együtt legfeljebb öt gyermeket nevelhetnek. Munkájuk nem számít munkavisszonynak, gyermekenként 13 ezer forintot kapnak. A gyermekek ellátására a nevelőszülőknek különböző egyéb juttatások is járnak, amelyek minimumösszege jelenleg havi 51 700 forint. A törvény szerint kifejezetten a gyerekre kell költeni a családi pótlékot, a mindenkori öregségi nyugdíj minimum 120 százalékát kitevő nevelési díjat, valamint a külön ellátmányt, amely az éves nevelési díj 25 százaléka. A felhasználást a Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat (TEGYESZ) ellenőrizheti.
A hivatásos nevelőszülők munkaviszonyban állnak az illetékes gyámhatósággal Jelenleg négyszázan vannak. Fizetésük 112 ezer forint gyermekenként. A szolgálatban eltöltött idő nyugdíjszerzőnek számít, és jár nekik a 13. havi fizetés, jubileumi jutalom, de velük szemben az elvárások is mások.
A minisztérium szeretné bővíteni a hivatásos hálózatot, és az idén dolgozza ki a speciális nevelőszülői képzés kereteit, mert egyre inkább szükség lenne olyan speciálisan képzett nevelőszülőkre, akik a családból kiemelt, fogyatékkal élő vagy magatartási zavarral küzdő gyerekek beilleszkedését segíthetnék.