A Fidesz nem támogatja a biztosítási rendszer privatizációját

A Fidesz elnöksége nem támogatja a nyereségérdekelt szemlélet megjelenését az egészségügyben - mondta Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke hétfőn Budapesten.

Az MSZP-SZDSZ-koalíciónak nincs felhatalmazása a biztosítási rendszer privatizálására - hangsúlyozta sajtótájékoztatóján a politikus. Hozzátette: az emberekkel erről senki nem állapodott meg, a tavalyi választási kampányban ugyanis nem volt erre vonatkozó javaslat. Szerinte ilyet nem tartalmazott az MSZP programja, de ilyen drasztikus formában az SZDSZ-é sem.

Kérdésre válaszolva azt mondta: megvárják, hogy az Országos Választási Bizottság hogyan dönt délután a Fidesz három népszavazási kérdése ügyében, és csak utána határoznak arról, hogy felvegyék-e a kérdések közé a több-biztosítós rendszer megakadályozásáról szóló népszavazási kezdeményezést. Mint mondta, a Fidesz valószínűleg délután is tart elnökségi ülést. Varga Mihály úgy vélte: a Fidesznek ebben a helyzetben át kell gondolnia, hogy az emberekkel összefogva milyen eszközökkel lehet elkerülni a biztosítási rendszer privatizációját, amely szerintük a döntő többség kárára lesz.

A Fidesz alelnöke kérdésre válaszolva azt mondta: Mikola István saját véleményét mondta el, amikor vasárnapi sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy az embereket ellenállásra szólítják fel, és mozgósítanak, ha bevezetik a több-biztosítós rendszert. Varga Mihály szerint az elnökségi ülésen erről nem volt szó, ugyanakkor a Mikola István által említett "ellenállás" jelentheti, hogy a Fidesznek át kell gondolnia, hogy felkarolja-e a több-biztosítós rendszerről szóló népszavazási kérdést, de azt is, hogy a fideszes vezetésű önkormányzatok intézményfenntartóként tegyenek lépéseket.

Arra a kérdésre, hogy mi tesznek, ha az OVB számukra kedvezőtlen döntést hoz a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló népszavazási kérdésekben, Varga Mihály azt mondta: három forgatókönyvük van erre az esetre, de erről csak a testület döntése után nyilatkoznak. Varga Mihály a biztosítási rendszer privatizálásának következményeiről azt mondta: nyereségorientált magánbiztosítók profitjává alakul át az állampolgárok befizetése, ugyanakkor még több járulékot kell majd fizetni, mert a magánbiztosítók működési költsége magasabb, 15-20 százalékot tesz ki, a jelenlegi 2 százalékkal szemben.

Felhívta a figyelmet arra, hogy OECD legutóbbi tanulmánya szerint 1995 és 2005 között Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben a szegények és gazdagok közötti különbség, így a magánbiztosítók megjelenése azt eredményezi majd, hogy a megfelelő színvonalú egészségügyi ellátás nem mindenki joga, hanem a gazdagok kiváltsága lesz. Hozzátette: a privatizációval felborul az esélyegyenlőség, nagy valószínűséggel kihullanak a rendszerből a szegények és az idősek, hiszen ők nem jelentenek profitot a magánbiztosítók számára. Mint mondta, a Fidesz attól is tart, hogy újabb kórházbezárások indulnak el, megkérdőjeleződik szabad orvosválasztás, és még hosszabb várólisták alakulnak ki.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.