Másra bízott ezermilliárdok
Az intézményes befektetések közé tartoznak a befektetési alapok jegyei, a pénztári, a biztosítói és egyéb olyan megtakarítások, amelyek forgatását a tulajdonos külső szakértőre bízza. Az így kezelt vagyon értéke az év első három hónapjában - a Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetségének összeállítása szerint - több mint négy százalékkal nőtt, elsősorban a pénztári vagyon gyarapodása miatt. Az intézményes vagyonkezelés a megtakarítások egyre nagyobb hányadát teszi ki.
Míg a lakossági forintbetétek hét éve még a kétszeresét tették ki az intézményi befektetőkre bízott összegeknek, március végén az intézményes megtakarítás már majd harmadával meghaladta a lakossági forintbetéteket. A két megtakarítási forma 2004 közepéig párhuzamosan nőtt, akkor kezdődött el a vagyonkezelésbe adott megtakarítások dinamikus emelkedése, míg a lakossági forintbetétek állománya az elmúlt évben gyakorlatilag stagnált.
A vagyonkezelt vagyonok több mint felét a pénztári megtakarítások adják, ezek nőnek a legkiszámíthatóbban, elsősorban a magánpénztári kötelező befizetések gyarapodása miatt. Dinamikusan nőtt az első három hónapban az "egyéb" befektetők vagyona - ami még így is alig hét százalék. Ebbe a körbe tartoznak például az önkormányzatok, az alapítványok, a betétbiztosítási alapok és a magánszemélyek is. A biztosítók vagyona az állomány négytizedét - ezen belül a befektetésekhez kötött biztosítások, a unit linked termékek több mint a tizedét - adják.
A háromnegyed évre viszszatekintő adatokból kiderül, hogy a pénztárak portfóliójában mintegy tizedével - 67-ről 62 százalékra - csökkent az államkötvények aránya, a hazai részvények súlya pedig 7-8 százalék közötti ingadozással szinten maradt. Érzékelhetően emelkedett a külföldi részvények aránya (9,77-ről 13,44 százalékra). A biztosítók - a unit linked termékeket kivéve - ennél is konzervatívabb módon forgatják vagyonukat, portfóliójuk átlagában az államkötvények súlya 77 százalék felett van, a hazai részvények aránya hat százalék körül mozog, külföldi részvények legföljebb mutatóba akadnak. A "legbátrabb" megtakarítóknak a unit linked biztosításokat kötők tűnnek, átlagos portfóliójukban az elmúlt hónapokban a részvények súlya megközelítette az ötven százalékot. Ezen belül az arányok változtak: a magyar papíroké négy százalékponttal csökkent, a külföldieké viszont több mint 11 százalékponttal nőtt, így a portfóliók átlagában március végén elérte a 36 százalékot. A leginkább konzervatívnak az egyéb vagyonok tulajdonosai mondhatók, ők a biztosítóknál is előnyben részesítik az alacsony kockázatú eszközöket.
Negyedév tükrében némi tanulsággal legfeljebb az szolgálhat, hogyan alakult az egyes vagyontulajdonosok megtakarításának értéke. Rövid távon a kockázatminimalizálók jártak jól: az "egyéb" kategóriában a megtakarítások névértéke a hozamoknak köszönhetően majd két százalékkal nőtt három hónap alatt, a biztosítóknál másfél, a pénztáraknál pedig egy százalékkal. A befektetéssel egybekötött biztosítási megtakarítások értéke ugyanakkor - nominálisan is - majd fél százalékkal apadt.
A kötvényalapok voltak a legvonzóbbak
A befektetési alapok összvagyona májusban 2,8 százalékkal nőtt, a hónap végén 2757 milliárd forintot tett ki - tette közzé a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége. Az alapokba májusban 41 milliárd forint friss tőke érkezett. A hozamok további 33 milliárddal növelték az összvagyont. Májusban hét új alap indult, így a hónap végén a szövetség tagjai 270 alapot kezeltek. A friss pénz 65 százalékát, 26,5 milliárdot a kötvényalapokban helyezték el a befektetők, így ezek az alapok a hónap végére 9,8 százalékos növekedéssel 317 milliárd forintos vagyont halmoztak fel. Az összvagyonon belül a legnagyobb arányt képviselő pénzpiaci alapok vagyona májusban 2,7 százalékkal gyarapodott, a hónap végén 862 milliárd forintot tett ki. Az ingatlanalapok vagyona 0,6 százalékkal, 555 milliárdra csökkent. A részvényalapokból 4,6 milliárdot vontak ki, ezt azonban a 11 milliárdos hozam ellensúlyozta, így a vagyonuk 1,9 százalékkal, 333 milliárdra nőtt. A garantált alapok vagyona 3,3 százalékos havi növekedéssel 314 milliárd forintot ért el májusban.