Kisebbségi tulajdonosként jöhet magántőke az egészségbiztosításba
A pénztáraknak a kiegészítő biztosítási csomagokkal kellene magukhoz kötni az ügyfeleket. Egyebek mellett a vizitdíjat, a gyógyszerek térítési díját, a most zsebből fizetendő fogászati kezeléseket vállalhatnák át a betegektől a kiegészítő biztosításért - magyarázta lapunknak az egyezséget Kökény Mihály (MSZP). Nyitott még, hogy az ügyfélgyűjtésre hat vagy 12 hónap álljon az új biztosítók rendelkezésére.
A megállapodást nagyban segítette az ötlet, hogy legkésőbb 2009 januárjában sorsolással osztják el a biztosítók között a régiókat. Az ügyfelek, ha akarnak, záros időn belül (néhány hónapig) átléphetnek egy másik pénztárba, mint amelyiknek a régiót kisorsolták.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a tervek szerint megszűnik. A feladatot a vegyes tulajdonú pénztárak meghatározott időre és feltételek mellett koncesszióba kapják. Ennek feltételei még nem ismertek. Egészségügyi szolgáltatók, üzleti biztosítók, pénzpiaci szereplők is pályázhatnak a pénztárak működtetésére.
Kökény Mihály szerint a szocialisták továbbra is feltételként szabják, hogy pénztárak menedzsment joga nem kerülhet a kisebbségi tulajdonoshoz, és opciós biztosítékot sem kaphatnak a többségi rész megszerzéséhez. A tulajdoni arányokat hosszabb távon meg kívánják őrizni.
- Ez a modell nagy kockázattal jár az üzleti biztosítóknak. Valószínűleg nem éri meg nekik így szerepet vállalni - kommentálta a döntést Sinkó Eszter rendszerelemző közgazdász. A biztosítók piacra lépésük előzetes feltételéül szabták, hogy megkapják a pénztárak menedzsment funkcióit. Enélkül nagy kérdés, hogy belevágnak-e az üzletbe. A régiók utólagos sorsolása szintén növeli a pénzügyi kockázatukat.
A Fidesz a részleteket meg sem várva, máris ellenállásra szólítja fel az embereket. - Ha a kormányzat végleges döntést hoz a társadalombiztosítás, azon belül az egészségbiztosítás privatizációjáról, akkor a Fidesz ellenállásra szólítja fel az egészségügyi intézményeket, a civil szervezeteket, a betegszervezeteket, az orvos- és a gyógyszerészkamarát, az ápolási kamarát, az öszszes kirúgott, mintegy ezerötszáz orvost és a több ezer kirúgott ápolónőt - jelentette be tegnap Mikola István. Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának alelnöke szerint a kormánynak nincs felhatalmazása az ilyen átalakításra, ezért a Fidesz mindent megtesz azért, hogy az ne valósulhasson meg.