Sólyomfiókák nyomkövetővel

Tíz kerecsensólyom-fiókára helyeztek műholdas nyomkövetőt ebben az évben a Magyar Madártani Intézet munkatársai. A 18 grammos berendezés segítségével arra szeretnének választ kapni a kutatók, hogy a madarak hol töltik a telet, eljutnak-e Afrikáig, milyen veszélyek leselkednek rájuk, lelövik vagy befogják-e őket - tudtuk meg Bagyura Jánostól, az egyesület munkatársától.

A szakember megjegyezte: az Európai Unió LIFE-Nature programjának támogatásával 2006-ban indult a közös magyar-szlovák kerecsensólyom-védelmi program. A Bükki Nemzeti Park vezetésével 16 magyar és szlovák szervezet vesz részt a projektben.

A kerecsensólyom egész elterjedési területén veszélyeztetett faj. Az ázsiai állományt a kihalás fenyegeti, az európai is folyamatosan csökken. Az összefüggő magyar-szlovák területen lévő populációban történt enyhe gyarapodás, ám ez sem olyan mértékű, amint az a kirepült fiókák száma alapján várható lenne. Európában jelenleg mintegy 450 pár van, a kerecsensólymok csaknem fele Magyarországon és Szlovákiában fészkel.

Bagyura János elmondta: a projekt során javaslat készül a kerecsensólyom egyik fő tápláléka, az ürge élőhelyeinek óvására, esetenként visszatelepítésére, ha szükséges, az agrár-környezetvédelmi programok megfelelő módosítására.

A szakember tájékoztatása szerint a nyomkövetők minden harmadik nap, több alkalommal adnak hírt a madarakról. Egyelőre csak annyi bizonyos, hogy mind a tíz berendezés működik. A fiókák ugyanis vagy még a fészekben vannak, vagy a körül próbálgatják szárnyaikat.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.