Nem kell erőltetni az eurót
Úgy vélte: jó esély van arra, hogy az elfogadott konvergenciaprogram mentén az ország eljusson egy "nyugodt" euróbevezetési lehetőséghez, és a megfelelő idő megválasztása egyben azt is biztosítja, hogy a közös valuta bevezetésének ne legyen többletinflációs hatása.
Az ülésen Varga Mihály, a költségvetési bizottság fideszes elnöke egyetlen ellenzéki politikusként a jegybank és a kormány viszonyáról, az inflációs célkitűzés rendszeréről, illetve a monetáris tanács szavazatairól tett fel kérdéseket. Király Júlia hangsúlyozta: a jegybank nemzetközileg elfogadott hiteles intézménnyé vált az elmúlt években, a kormánnyal való jó együttműködés feltétele, hogy a kormány is hiteles, elfogadható gazdaságpolitikát kövessen. A konvergenciaprogram nemzetközi piaci megítélése ennek nem mond ellent - fűzte hozzá. Kijelentette: nem megváltoztatandó gazdaságpolitikai szabály az inflációs célkitűzés rendszere.
A monetáris tanácsot illetően felhívta a figyelmet arra: a tagok a tanácsban független gazdaságelemzőként vesznek részt, felelős döntést hoznak, szem előtt tartva a jegybank fő feladatát, a forint stabilitását. Ezért mindig az adott helyzet elemzése határozza meg a döntést, ez egy csapatmunka - fűzte hozzá.
A gazdasági bizottságban a jegybanki függetlenséget az alelnökjelölt az eurózónához történő zökkenőmentes csatlakozás egyik fontos feltételének nevezte, hozzátéve: az MNB egyik feladata, hogy felkészüljön az euró bevezetését követő állapotra.
A hétfői monetáris tanácsi ülést illetően újságíróknak azt mondta: nemcsak a bérek alakulása határozza meg a monetáris kondíciókat, bár kétségkívül az inflációt tekintve ez az egyik legjelentősebb elem. Ugyancsak fontosnak nevezte azonban a másik oldalon a lakossági fogyasztás vártnál dinamikusabb növekedését.
Kóka erősítette a forintot
Erősödött a forint szerdán a bankközi devizapiacon, az eurót délután 247,80 forinton is jegyezték a keddi 249,50 után. A valuta erősödése délben kezdődött, amikor a Bloomberg hírügynökség közölte a Kóka Jánossal készített interjút, amelyben a külgazdaságért is felelős gazdasági miniszter azt mondta, hogy a forint árfolyamsávjának felülvizsgálatát látná célszerűnek, mert az árfolyamkorlát megköti az MNB kezét az infláció mérséklésében. Az interjú megjelenése előtt az eurót 249,10 forinton jegyezték. A délután folyamán főleg londoni befektetők vásárlásai nyomán erősödött tovább a forint.
Korábban Simor András jegybankelnök és Veres János pénzügyminiszter azt mondta, hogy a kérdés nincs napirenden, illetve a jelenlegi sáv nincs összeütközésben az inflációs céllal és annak teljesítésével. Szakértők a jegybankelnök-váltás után kipattant, s rövid életű márciusi vitában rámutattak, hogy a forint erősödése bizonyosan mérsékelheti az inflációt, ám fékezhetné az exportot, amely jelenleg a gazdasági növekedés legfontosabb húzóereje. (Munkatársunktól)