Varsó hajlandónak tűnik a kompromisszumra

Ma kezdődik Brüsszelben az EU-csúcsértekezlet, amelynek a legkritikusabb eleme a várható lengyel magatartás/obstukció lehet. Varsóban azonban fordulni látszik a szél, és egyre gyakrabban beszélnek a kompromisszum lehetőségéről, s mind kevesebb szó esik a kétnapos csúcs megtorpedózásáról.

Az elmúlt napokban az európai politikai elitet ismét a lengyel vétó tartotta izgalomban, miután úgy látszott, hogy a varsói kormány nem akarja elfogadni az uniós döntéshozásnak korábban elfogadott módszerét, s ragaszkodik a maga javaslatához, miszerint a tagállamok népességének négyzetgyöke adná a szavazatok számát az EU tanácsában.

Tegnap Jaroslaw Kaczynski több mint egy órán át telefonon tárgyalt Barroso bizottsági elnökkel az utóbbi kérésére. A szóvivői nyilatkozat szerint mindketten optimisták voltak a kompromisszum lehetőségét illetően. Barroso nem sokkal korábban a sajtó nyilvánossága előtt figyelmeztette Lengyelországot (Nagy-Britanniával együtt), hogy a beígért obstrukcióért súlyos árat fizethetnek.

Tegnap már nem lehetett hallani arról, hogy Varsó sorsszerűnek tartaná a négyzetgyökös szisztémát. Marek Cichocki, az alkotmányos szerződés ügyében tárgyaló szakértő egy lengyel hírrádiónak azt mondta, hogy kormánya megelégedne a kettős szavazási módszer módosításával is. Úgy tudni, hogy tegnap egy ilyen javaslatot vitt Prágából Varsóba Alexander Vondra cseh miniszterelnök-helyettes is.

Az eredeti - a lengyelek által 2004-ben elfogadott - szavazati rend szerint ahhoz, hogy az EU tanácsa döntése érvényes legyen azt a tagállamok 55, az össznépesség 65 százalékának kell megszavaznia. Vondra ehelyett 55, illetve 62 százalékot javasolt. A szerződésben az áll, hogy egy javaslatot a tagországok 45, a népesség 35 százaléka blokkolhatja, de legalább négy állam kell hozzá. A csehek javaslata öt állam egybehangzó nem szavazatát tartja elfogadhatónak.

A Népszabadságot varsói források úgy tájékoztatták, hogy a lengyel kormány feltehetően nem akadályozza meg az alkotmányos folyamat folytatását a következő napokban. A név nélkül nyilatkozó szakértő azt mondta, hogy Kaczynski miniszterelnök egy minapi sajtónyilatkozatában utalt rá: megelégednének, ha most függelékbe foglalnák, hogy a szavazási rendszerről tovább tárgyalnak az év végéig tartó kormányközi konferencián. A kormányfő a német Bildnek korábban azt mondta, hogy országa kompromisszumra való készséget jelzi, hogy a brüszszeli csúcsra ikertestvére Lech Kaczynski államfő utazik. "Én csak akkor mennék, ha a vétó alkalmazásáról lenne szó, hogy kimondjuk: nem értünk egyet".

Az utolsó simítások a brüsszeli csúcs helyszínén
Az utolsó simítások a brüsszeli csúcs helyszínén
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.