Marton tanár úr hagyatéka

Vagyonát egy alapítványra hagyta egy 2005-ben elhunyt pedagógus, aki úgy rendelkezett: örökségéből a szorgalmas, közösségi feladatokat vállaló diákokat kell jutalmazni. Elsőként egy Reziben élő, a pekingi paralimpiára készülő diáklány részesült Marton Jenő hagyatékából.

Tapssal fogadták a Zala megyei Rezi általános iskolájának tanévzáró ünnepségén a résztvevők azt a bejelentést, miszerint Illés Fanni, az intézmény egyik ballagó diákja veheti át az országban elsőként a Marton Jenő-díjat. Aztán a taps elhalkult a kis falu iskolájának udvarán, s hallani lehetett, amint a közönség soraiban többen azt kérdezik: "Ki volt Marton Jenő?"

Nos, Marton Jenő Lovasberényben született 1922-ben, pedagógusnak tanult, s egész életét a gyerekek nevelésének, oktatásának szentelte. Tanított Pápán, Reziben, Zalaváron, Szentgyörgyváron és Keszthelyen is. Életének majd minden percét gyerekekkel töltötte - ha nem a tanteremben, akkor az úttörőtáborban. Marton Jenő ugyanis éppen olyan lelkes úttörővezető volt, mint amilyen elhivatott pedagógus. Családja nem volt, az iskola és az úttörőtábor volt az otthona. Nyugdíjas korában sem maradt tétlen, felkereste egykori iskoláit, segített, tanácsokat adott, szakmai kiadványokban publikált, s közben csatlakozott a Múltunk Öröksége Alapítványhoz, amely a magyar úttörőmozgalom emlékeit őrzi, történetét kutatja.

Marton Jenő végrendeletében azt írta: majd tízmillió forintos vagyonát a Múltunk Öröksége Alapítvány örökli, s hagyatékát az úttörőmozgalom kutatására, valamint a kiemelkedően szorgalmas, kitartó, közösségi feladatokat is vállaló diákok jutalmazására kell fordítani.

Marton tanár úr gyerekkori jó barátja, az örökséget kezelő alapítvány kuratóriumának elnöke, Jelenics József szerint az, aki ismerte "Jenőt", egy cseppet sem lepődött meg a végrendeleten. Marton tanár úr mindennél fontosabbnak tartotta a gyerekek nevelését, oktatását. Elkötelezettségét Jelenics József szerint jól példázza az: amikor a második világháború után a rezi iskolába "vezényelték" - busz- és vonatjáratok híján - gyalogszerrel tette meg az utat Pápától a zalai faluig, hogy ott állhasson a katedrán az első tanítási napon. A faluban ma is akad olyan egykori tanítványa, aki élénken emlékszik rá.

- Szigorú ember volt, ránk áldozta minden percét - meséli a hatvanas éveit taposó Pacsi Krisztina. Tábort szervezett, tanított, nagyon szerettük őt.

- Úgy gondoltuk Marton Jenő önzetlensége, elhivatottsága nemcsak végakaratának teljesítését követeli meg tőlünk, hanem azt is, hogy méltóképpen emlékezzünk rá - mondja Jelenics József. - Ezért róla nevezzük el azt a díjat, amit a hagyatékából finanszírozunk. Az oklevél mellé egyelőre húszezer forint jár, de reményeink szerint legközelebb már nagyobb összeget adományozhatunk. Tervezzük, hogy ösztöndíjat is adunk arra érdemes diákoknak.

Az első Marton Jenő-díjas a rezi általános iskolából most elballagó Illés Fanni példamutató kitartásával, szorgalmával vívta ki az elismerést. A lány kézfejein összenőtt ujjakkal, láb nélküli combcsonkokkal született, ma pedig remek úszó. Sorra nyeri a hazai, valamint a nemzetközi versenyeket, s jók az esélyei arra, hogy kijusson a 2008-as olimpiai és paralimpiai játékokra.

Illés Fanni kapta meg elõször a díjat
Illés Fanni kapta meg elõször a díjat
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.